Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Zamachy w Brukseli

Zamachowiec z Zaventem nie był poszukiwany

AFP
Ibrahim El Bakraoui, jeden z zamachowców samobójców na lotnisku Zaventem w Brukseli, nie znajdował się na żadnej holenderskiej ani międzynarodowej liœcie poszukiwanych - oœwiadczył w czwartek minister bezpieczeństwa i sprawiedliwoœci Holandii Ard van der Steur.

"Sprawdzaliœmy to z naszymi belgijskimi, niemieckimi i tureckimi kolegami i w każdym przypadku okazywało się, że nie był on zarejestrowany w naszych systemach" - oœwiadczył van der Steur na konferencji prasowej zwołanej 24 godziny po ogłoszeniu przez stronę tureckš, że El Bakraoui był islamistycznym bojownikiem i że dwukrotnie deportowano go z Turcji. 

Według szefa holenderskiego resortu bezpieczeństwa i sprawiedliwoœci El Bakraoui został deportowany z Turcji do Holandii tylko raz. 

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oœwiadczył w œrodę, że Ibrahim El Bakraoui został 14 czerwca 2015 roku deportowany z Turcji, a Belgia zignorowała ostrzeżenia tureckich władz, że jest on islamistycznym bojownikiem. 

W czwartek Reuters pisał, powołujšc się na przedstawicieli tureckich władz, że Ibrahim El Bakraoui był w ubiegłym roku dwukrotnie zatrzymany w Turcji i deportowany. Najpierw zatrzymano go w Gaziantep na południu Turcji, w pobliżu granicy z Syriš, i odesłano do Holandii - informujš Ÿródła agencji Reutera. Dodajš, że policja obserwowała mężczyznę i doszła do wniosku, że może on być dżihadystš. Jednak władze holenderskie zwolniły go, bo Belgia, której był obywatelem, nie znalazła dowodów na jego powišzania z terroryzmem. 

Według kolejnego informatora Reutersa, El Bakraoui ponownie przybył do Turcji 11 sierpnia. Dwa tygodnie póŸniej został ponownie deportowany. ródła nie podały, do jakiego kraju tym razem trafił mężczyzna. Prorzšdowy dziennik "Yeni Safak" poinformował, że turecka policja nabrała przekonania, iż planował on dotarcie do objętej konfliktem zbrojnym Syrii. 

Według gazety także jego brat Khalid - drugi zamachowiec samobójca z Brukseli - był w Turcji. Miał tam przylecieć 4 listopada 2014 roku. Był obserwowany przez policję; opuœcił kraj samodzielnie dziesięć dni póŸniej. Informacji tej nie potwierdzajš tureckie władze. 

Ibrahim i Khalid El Bakraoui to według belgijskiej policji zamachowcy samobójcy, którzy we wtorek zdetonowali ładunki wybuchowe w hali odlotów lotniska międzynarodowego w Brukseli i na stacji metra Maelbeek. Jak poinformował belgijski prokurator federalny Frederic Van Leeuw, obaj mieli obywatelstwo belgijskie i wczeœniej "nie uważano ich za osoby powišzane z terroryzmem". 

Według mediów bracia mieszkali w Brukseli i byli znani policji, ale nie z powodu zaangażowania w działalnoœć terrorystycznš, tylko jako pospolici przestępcy. Na obu cišżyły wyroki.

Turcja wielokrotnie, a zwłaszcza po zamachach w listopadzie 2015 roku w Paryżu, skarżyła się, że kraje zachodnie ignorujš jej ostrzeżenia przed dżihadystami, których wydala. 

Z kolei państwa europejskie wielokrotnie narzekały na brak współpracy tureckich władz w tropieniu zagranicznych dżihadystów, spoœród których większoœć przedostaje się przez Turcję do Syrii i zasila szeregi bojowników Państwa Islamskiego. W cišgu ostatniego roku Turcja znaczšco wzmocniła kontrole na swej granicy.

W brukselskich zamachach zginęło co najmniej 31 osób, a ok. 300 zostało rannych. Do dokonania tych aktów terroru przyznało się Państwo Islamskie.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL