Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Zamachy w Brukseli

MSZ: Polacy ranni w zamachu w Brukseli nadal hospitalizowani

AFP
Trójka polskich obywateli rannych w zamachach w stolicy Belgii w dalszym cišgu jest hospitalizowana - poinformowało biuro rzecznika prasowego MSZ. Służby belgijskie w dalszym cišgu poszukujš też Polki, która zaginęła w dniu zamachów.

Z uwagi na dobro rodzin MSZ nie przekazuje szczegółowych informacji o stanie zdrowia trojga rannych Polaków. Resort zapewnia, że czuwajš nad nimi polskie służby konsularne, które pozostajš również w kontakcie z ich rodzinami. Dwóch spoœród poszkodowanych to funkcjonariusze polskiej Służby Celnej, którzy w Brukseli przebywali na delegacji.

Służby konsularne sš też w kontakcie z rodzinš zaginionej w œrodę Polki Janiny Panasewicz, która, jak informowało w mediach społecznoœciowych stowarzyszenie belgijskiej Polonii SOS Bruksela, prawdopodobnie znajdowała się w metrze w czasie zamachów, jednak nie znalazła się wœród zidentyfikowanych rannych ani ofiar. Jak podaje biuro rzecznika prasowego MSZ, Polka została wpisana na listę osób poszukiwanych przez belgijskie służby.

We wtorek w Brukseli doszło do skoordynowanych, samobójczych zamachów. W wyniku podwójnego wybuchu na lotnisku Zaventem oraz w eksplozji na stacji metra w pobliżu unijnych instytucji w Brukseli zginęło łšcznie co najmniej 31 osób, a rannych zostało ok. 300 osób. Do aktów terroru przyznało się Państwo Islamskie.

Pierwszy atak miał miejsce przed godzinš 8 rano na lotnisku. Doszło tam do eksplozji dwóch ładunków wybuchowych. Trzeci, znaleziony przez policję w rumowisku, nie został zdetonowany. Zginęło tam co najmniej jedenaœcie osób.

Do eksplozji doszło także w kolejce podziemnej pomiędzy stacjami Schuman i Maelbeek w bezpoœrednim sšsiedztwie Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Rady UE. Zginęło tam ok. 20 osób.

Wczoraj belgijski sztab kryzysowy poinformował o obniżeniu o jeden stopień alertu terrorystycznego w Belgii, który po wtorkowych zamachach podniesiono do najwyższego, czwartego stopnia. Ostrzeżono jednak, że kolejny atak "jest możliwy".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL