Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Zamachy w Brukseli

Niemcy: Media informujš o zatrzymaniach w zwišzku z zamachami w Brukseli

AFP
Niemiecka policja zatrzymała w zachodnich Niemczech dwóch mężczyzn podejrzanych o zwišzki z islamistami, którzy we wtorek dokonali samobójczych zamachów bombowych w Brukseli - informujš w pištek niemieckie media, w tym "Spiegel" w wydaniu internetowym.

Jeden z tych mężczyzn, zatrzymany o godz. 1.45 w nocy ze œrody na czwartek w Giessen (Hesja), na krótko przed zamachami w Brukseli otrzymał na smartfona dwa SMS-y. W jednym z nich pojawiało się nazwisko Khalida El Bakraouiego, zamachowca samobójcy z brukselskiego metra – pisze „Spiegel”. W drugim SMS-ie było tylko jedno słowo – „fin” (fr. koniec.). Ten SMS został wysłany we wtorek o godz. 9.08; według dotychczasowych ustaleń Khalid El Bakraoui wysadził się w powietrze o godz. 9.11.

Agencja dpa podała, że Ÿródło w organach bezpieczeństwa potwierdziło tę informację.

Z informacji uzyskanych przez niemieckš telewizję publicznš ARD wynika, że zatrzymany to 28-letni Marokańczyk. Podczas rutynowej kontroli, której poddano go na dworcu kolejowym w Giessen, okazało się, że ma on zakaz wjazdu na obszar Schengen oraz że wchodził w konflikt z prawem we Włoszech i w Niemczech.

Według dpa przy zatrzymanym znaleziono dokumenty, z których wynika, że przebywał niedawno w okolicach Brukseli. ARD podała, że podejrzany przebywał 18 marca z powodu bliżej nieokreœlonego zranienia w szpitalu. W tym dniu w Brukseli zatrzymano Salaha Abdeslama. Podczas policyjnej akcji inne osoby przebywajšce z nim w mieszkaniu prawdopodobnie zbiegły.

Sšd w Giessen wydał nakaz aresztowania przeciwko Marokańczykowi obejmujšcy jednak na razie tylko zarzuty poœwiadczenia nieprawdy i naruszenie ustawy o pobycie. Ewentualne powišzania z zamachami w Brukseli sš sprawdzane - oœwiadczył rzecznik sšdu.

W czwartek w dzielnicy Duesseldorfu Bilk zatrzymany został Samir E. Niemieckie władze utrzymujš, że był on aktywny wœród salafitów w Nadrenii Północnej-Westfalii. „Spiegel” pisze, powołujšc się na własne informacje, że tak jak Khalid El Bakraoui został on latem 2015 r. zatrzymany przez władze tureckie w rejonie granicy Turcji z Syriš. Strona turecka podejrzewała, że obaj chcieli dołšczyć do islamistów walczšcych w syryjskiej wojnie domowej. Obu tym samym samolotem odesłano do Amsterdamu, skšd rozpoczęli podróż do Turcji.

Według „Spiegla” niemieckie służby sprawdzajš teraz, czy mężczyŸni ci znali się bliżej i ewentualnie czy razem udali się do Turcji. Po południu policja przeszukała mieszkanie podejrzanego.

Jak podała dpa, Samir E. skazany został 1 marca na dwa i pół roku więzienia za kradzieże i oczekiwał na rozpoczęcie odbywania kary. Zdobyte podczas napadów pienišdze przeznaczał na działalnoœć radykalnych islamistów. Po opublikowaniu informacji o incydencie w Turcji aresztowano go ze względu na groŸbę ucieczki.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL