Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Zamachy w Brukseli

NBC: Dwaj brukselscy zamachowcy byli znani władzom USA

AFP
Dwaj brukselscy zamachowcy - bracia Ibrahim i Khalid El Bakraoui - byli znani władzom USA - poinformowała w czwartek stacja telewizyjna NBC, powołujšc się na amerykańskie Ÿródła bezpieczeństwa.

Według tych Ÿródeł obaj znajdowali się w jednej z amerykańskich baz danych, w której gromadzone sš informacje o potencjalnych terrorystach. Jak poinformowała agencja Reutera, Ibrahim El Bakraoui trafił do niej jeszcze przed listopadowymi atakami terrorystycznymi w Paryżu, a jego brat Khalid krótko po tym wydarzeniu.

Z powodu różnych przestępstw bracia byli także znani belgijskiej policji. O tym, że Ibrahim El Bakraoui był 14 czerwca 2015 roku deportowany z Turcji, zaœ Belgia zignorowała ostrzeżenia, że jest on islamistycznym bojownikiem, mówił w œrodę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

27-letni Khalid El Bakraoui wysadził się we wtorek rano w powietrze w metrze na stacji metra Maelbeek, w pobliżu siedzib unijnych instytucji. Jego brat, 29-letni Ibrahim był jednym z dwóch zamachowców samobójców, którzy zdetonowali w hali odpraw brukselskiego lotniska ukryte w bagażach ładunki wybuchowe. Obaj byli obywatelami Belgii.

W zamachach w Brukseli zginęło co najmniej 31 osób, a około 300 zostało rannych.

Stacja CNN podała, powołujšc się także na amerykańskie Ÿródła bezpieczeństwa, że Państwo Islamskie, które przyznało siš do wtorkowych ataków w Brukseli i listopadowych zamachów w Paryżu, ma plany kolejnych ataków na europejskie cele.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL