Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Zamachy w Brukseli

Belgia: Media: zamordowany ochroniarz elektrowni atomowej

AFP
Ochroniarz, który pracował w elektrowni atomowej w Belgii, dwa dni po zamachach w Brukseli został zamordowany, a jego przepustka zaginęła - poinformował w sobotę belgijski dziennik "La Derniere Heure" (DH).

Według gazety przepustkę dezaktywowano natychmiast po odkryciu morderstwa. Strażnik został zastrzelony w rejonie Charleroi, w œrodkowej częœci kraju. Policja odmówiła komentarza, powołujšc się na dobro toczšcego się dochodzenia.

W Belgii, gdzie z powodu wtorkowych zamachów w Brukseli utrzymuje wysokim poziom zagrożenia terrorystycznego, informacja ta niewštpliwie podsyci obawy przed możliwym przejęciem przez islamistów materiału rozszczepialnego lub planowaniem przed nich ataku na elektrownię atomowš - zauważa Reuters.

Agencja przypomina, że pod koniec ubiegłego roku służby, prowadzšc dochodzenie w sprawie islamistycznych zamachów w Paryżu w listopadzie, trafiły na nagranie œwiadczšce o tym, że œledzone były ruchu dyrektora belgijskiego programu badań jšdrowych. Na trwajšcym kilka godzin nagraniu widać było m.in. drzwi jego domu w północnej Belgii oraz dyrektora programu atomowego wchodzšcego i wychodzšcego z budynku.

W atakach terrorystycznych na lotnisko Zaventem i położonš niedaleko instytucji unijnych stację metra w Brukseli zginęło co najmniej 31 osób, a ponad 300 zostało rannych. Do zamachów przyznała się dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie.

Również w sobotę kierownictwo lotniska poinformowało, że port lotniczy pozostanie zamknięty co najmniej do wtorku w zwišzku z wdrażaniem zaleconych przez rzšd œrodków bezpieczeństwa. Nie podano, kiedy może się rozpoczšć odbudowa uszkodzonej w zamachu hali odlotów; na razie odbywa się szacowanie zniszczeń - przekazano.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL