Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Zamachy w Brukseli

Operacja policji. Zatrzymano dziewięć osób

AFP
Belgijska policja przeprowadziła 13 nowych operacji w kilku dzielnicach Brukseli i wokół stolicy w ramach œledztwa dotyczšcego terroryzmu. Przesłuchano dziewięć osób, z których cztery wcišż przebywajš w areszcie - poinformowała prokuratura.

W oœwiadczeniu prokuratura federalna napisała, że naloty sš zwišzane "ze sprawš dotyczšcš terroryzmu", ale nie sprecyzowała, czy chodzi o wtorkowe samobójcze zamachy w Brukseli, w których zginęło 31 osób, w tym trzech terrorystów.

Do operacji doszło w Brukseli i w miastach Mechelen oraz Duffel na północ od belgijskiej stolicy. Zatrzymano dziewięć osób. Pięć z nich zostało póŸniej zwolnionych. Sędzia œledczy zdecyduje w niedzielę, czy czterej pozostali zatrzymani pozostanš w areszcie.

Mieszkańcy Brukseli w niedzielę składali hołd zabitym we wtorkowych atakach terrorystycznych, choć odwołano planowany na ten dzień marsz pamięci ofiar. Ludzie gromadzili się pod budynkiem starej Giełdy, gdzie składali kwiaty i wieńce. Niewielkie grupy œpiewały pieœni lub stały w ciszy. 

Według dziennika "Le Soir" ok. godz. 14 w okolicach Giełdy zebrały się setki ludzi. Zamknięto pobliskš stację metra. 

Marsz pamięci ofiar zamachów został odwołany w sobotę na wniosek ministra spraw wewnętrznych Jana Jambona. Argumentował on, że siły policyjne potrzebne sš nadal dla bieżšcych czynnoœci dochodzeniowych. 

Tymczasem niemiecka gazeta "Welt am Sonntag" podała, że europejskie służby szukajš co najmniej oœmiu podejrzanych, którzy uczestniczyli w zamachach w Brukseli i w Paryżu w listopadzie ub.r. 

Powołujšc się na Ÿródła w siłach bezpieczeństwa gazeta donosi, że podejrzani, wœród których sš przede wszystkim Francuzi i Belgowie, najpewniej przebywajš w Syrii lub też ukrywajš się w Europie. 

Według "Welt am Sonntag" podejrzani kontaktowali się z Abdelhamidem Abaaoudem, rzekomym organizatorem paryskich zamachów, który zginšł w operacji oddziałów antyterrorystycznych kilka dni po atakach, oraz z Salahem Abdeslamem, podejrzanym o koordynowanie tych ataków. Abdeslam został zatrzymany 18 marca w Brukseli. 

Z kolei w sobotę na wniosek władz Belgii we Włoszech zatrzymano 40-letniego Algierczyka Djamala Eddinea Oualiego. Według włoskich mediów brał on udział w podrabianiu dokumentów, wykorzystywanych przez zamachowców z Brukseli i z Paryża.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL