Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w W. odmówił przyznania zasiłku celowego na zaspokojenie potrzeb Janusza G. (imię fikcyjne). Pieniądze z pomocy społecznej miały zostać przeznaczone m.in. na dojazdy do lekarzy specjalistów, zakup okularów z przepisanej recepty, zakup 4 ton węgla do ogrzania domu oraz zakup dwóch koszul flanelowych roboczych i dwóch par butów.

Jako powód odmowy przyznania świadczeń wskazano brak współdziałania mężczyzny z pracownikami socjalnymi w rozwiązywaniu trudnej sytuacji życiowej i uniemożliwienie przeprowadzenia wywiadu środowiskowego. Gdy pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej wraz z funkcjonariuszami Policji przybyli na wywiad środowiskowy, mężczyzna odmówił bowiem wpuszczenia policjantów do domu a pracownicy Ośrodka w obawie o własne bezpieczeństwo (na posesji przebywają dwa duże ujadające psy) odstąpili od wejścia na posesję bez asysty policjantów.

Decyzje pomocy społecznej podtrzymało Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Janusz G. postanowił zaskarżyć niekorzystne dla siebie decyzje do sądu administracyjnego. W skardze podkreślił, że nie odmówił przeprowadzenia wywiadu środowiskowego pracownikom socjalnym a jedynie nie pozwolił na wejście do domu policjantów, gdyż nie jest bandytą ani przestępcą. Stwierdził, że nie wyrazi zgody na wejście policjantów do domu, gdyż od czasu gdy to raz uczynił, jest przedstawiany jako osoba, u której każdy wywiad środowiskowy jest przeprowadzany przy asyście Policji. Nie zgadza się na kreowanie swojej osoby jak przestępcy i bandyty.

Rozpatrujący skargę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wyjaśnił, iż w ustawie o pomocy społecznej, decyzja kierownika ośrodka w przedmiocie wystąpienia do komendanta Policji o wytypowanie asysty funkcjonariuszy Policji przy przeprowadzaniu wywiadu środowiskowego, nie została obwarowana przesłankami, stwierdzić należy, iż dostrzeżenie w danej sprawie przez kierownika ośrodka pomocy społecznej potrzeby asysty Policji przy przeprowadzaniu wywiadu środowiskowego i nałożony na Policję obowiązek uwzględnienia wniosku o zapewnienie asysty funkcjonariusza Policji przy przeprowadzaniu wywiadu środowiskowego, oznacza, że wnioskujący o pomoc społeczną ma obowiązek znoszenia obecności policjanta przy czynności przeprowadzania wywiadu niezależnie od tego, jak osobiście odbiera obecność policjanta. Jak przy tym zaznaczono, funkcjonariusz Policji wytypowany przez właściwego komendanta do asystowania przy przeprowadzaniu wywiadu środowiskowego, ma obowiązek wypełnienia polecenia (rozkazu) gdyż jego "złamanie" będzie traktowane jako przewinienie służbowe. – Niewyrażenie przez stronę postępowania ubiegającą się o świadczenie z pomocy społecznej zgody na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego przez pracowników socjalnych w asyście funkcjonariusza Policji, jest równoznaczne z niewyrażeniem zgody na wywiad w ogóle – stwierdził WSA w wyroku z 19 września 2017 r. (sygn. akt II SA/Bk 315/17).