Dotacje od gminy na zabytki: parafia nie dostanie na budowę nowej dzwonnicy

Dotacja z budżetu gminy może zostać przyznana tylko na roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.

Publikacja: 31.05.2016 02:00

Czego dotyczył spór

W lipcu 2015 r. rada gminy podjęła uchwałę w sprawie udzielenia dotacji dla parafii rzymskokatolickiej na budowę dzwonnicy przykościelnej przy obiekcie wpisanym do rejestru zabytków. Rada powołała się na m.in. art. 81 ust. 1 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Kolegium regionalnej izby obrachunkowej (RIO) stwierdziło jej nieważność. Powodem było naruszenie art. 81 ustawy o ochronie zabytków.

Kolegium zauważyło, że w świetle tego przepisu dotacja na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru może być udzielona przez organ stanowiący gminy, powiatu lub samorządu województwa na zasadach określonych w podjętej przez ten organ uchwale. Rada przyznała z budżetu 30 tys. zł dotacji dla parafii z przeznaczeniem na budowę dzwonnicy przy zabytkowym kościele. Sama dzwonnica nie była jednak objęta ochroną. Zdaniem RIO dotacja przyznana na budowę dzwonnicy niebędącej zabytkiem nie spełnia wymogów przepisów art. 81 ustawy o ochronie zabytków. Dotacja z budżetu gminy może bowiem zostać przyznana na roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.

Gmina nie zgadzała się z tym stanowiskiem. W skardze do sądu administracyjnego tłumaczyła, że do rejestru zabytków województwa świętokrzyskiego wpisany jest faktycznie kościół parafialny. Jednak z wykazu obiektów zabytkowych wyznaczonych przez wojewódzkiego konserwatora do ujęcia w gminnej ewidencji wynika, że należy w niej ująć cały „zespół kościoła parafialnego", tj. znajdujący się w granicach murów z XVII wieku otaczających kościół tzw. cmentarz przykościelny wraz z ogrodzeniem oraz bramką. Dzwonnica będzie wybudowana właśnie na terenie cmentarza przy samym kościele parafialnym.

W ocenie gminy prace budowlane związane z wybudowaniem dzwonnicy należy uznać za prace budowlane wykonywane przy zabytku. To, czy sama dzwonnica jest nowym obiektem czy też obiektem powstającym w miejsce innej współczesnej dzwonnicy, nie ma znaczenia. Istotne jest, że prace budowlane będą wykonywane przy obiekcie zabytkowym, na terenie objętym ochroną.

Rozstrzygnięcie

Ta argumentacja nie przekonała jednak Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach.  Jego zdaniem wykładnia literalna spornego przepisu wskazuje, że wymienione w nim organy mają kompetencje do udzielenia dotacji na określony rodzaj prac oraz na zasadach określonych w odrębnej uchwale. Istotne jest również to, że wymienione prace mają być pracami przy zabytku wpisanym do rejestru. Skarżąca gmina udzieliła z budżetu gminy dotacji na budowę dzwonnicy przykościelnej przy obiekcie wpisanym do rejestru zabytków. Co prawda zdaniem WSA podjęta uchwała dotyczy jednego z wymienionych w art. 81 ust. 1 ww. ustawy rodzaju prac, tj. prac budowlanych, jednakże nie obejmują one prac przy zabytku wpisanym do rejestru.

Sąd podkreślił, że ustawodawca rozróżnia miejsce wykonywanych prac budowlanych, dzieląc je na roboty budowlane ,,przy zabytku" i ,,w otoczeniu zabytku". W pojęciu „roboty budowlane" mieści się budowa – art. 3 ust. 7 prawo budowlanego. Skoro dzwonnica nie jest zabytkiem, a planowane jest jej umiejscowienie w otoczeniu zespołu kościoła parafialnego wpisanego do rejestru zabytków, to taki stan faktyczny eliminuje całkowicie możliwość przyznania dotacji na jej budowę na podstawie art. 81 ust. 1 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Będą to bowiem roboty budowlane w otoczeniu zabytku, a nie, jak tego wymaga sporny przepis, przy zbytku.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z 10 grudnia 2015 r., sygn. akt I SA/Ke 639/15

Czego dotyczył spór

W lipcu 2015 r. rada gminy podjęła uchwałę w sprawie udzielenia dotacji dla parafii rzymskokatolickiej na budowę dzwonnicy przykościelnej przy obiekcie wpisanym do rejestru zabytków. Rada powołała się na m.in. art. 81 ust. 1 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Kolegium regionalnej izby obrachunkowej (RIO) stwierdziło jej nieważność. Powodem było naruszenie art. 81 ustawy o ochronie zabytków.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami