Przetargi na śmieci: w Sejmie ważą się losy nowelizacji prawa zamówień publicznych

Pierwsze czytanie nowelizacji prawa zamówień publicznych odbędzie się w czwartek. Gminy się cieszą, część przedsiębiorców protestuje.

Aktualizacja: 31.03.2016 07:44 Publikacja: 31.03.2016 07:00

Przetargi na śmieci: w Sejmie ważą się losy nowelizacji prawa zamówień publicznych

Foto: Fotorzepa / Rafał Guza

W środę 30 marca rządowy projekt nowelizacji prawa zamówień publicznych (druk sejmowy 366) zyskał pozytywną opinię Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST).

Samorządy postulują jednak, by zamówienia in-house mogły być stosowane także przez porozumienia międzygminne.

Dobry kompromis

– Dziękujemy za to, że rząd skierował do Sejmu projekt, który co prawda wszystkich naszych postulatów nie uwzględnia, ale wychodzi naprzeciw oczekiwaniom gmin – mówi Andrzej Porawski, sekretarz strony samorządowej KWRiST. – O resztę powalczymy w Sejmie – dodaje.

Ta reszta to przede wszystkim umożliwienie stosowania zamówień in-hous także przez porozumienia międzygminne.

– Chodzi o takie sytuacje, w których jedna gmina przejmuje od sąsiednich zadanie do wykonania – wyjaśnia Porawski.

Samorządy chcą także zmian sposobu liczenia 90- proc. progu umożliwiającego stosowanie zamówień wewnętrznych. Proponują, aby do jego obliczenia brać wszystkie usługi publiczne świadczone przez firmę komunalną, a nie tylko te, których może dotyczyć przetarg.

– W małych gminach firmy komunalne są wielobranżowe i trudno by im było spełnić warunek, że 90 proc. ich działalności to np. odbiór odpadów – tłumaczy Porawski.

Rozłam w branży

Projekt popiera także Krajowa Izba Gospodarki Odpadami.

– Cieszy nas, że gminy uzyskały możliwość stosowania metody in-house w odniesieniu do udzielania zamówień w zakresie odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych własnym podmiotom i na podstawie stabilnych podstaw prawnych – mówi Tomasz Uciński, prezes zarządu KIGO.

Przeciwko zmianom reguł udzielania zamówień na odbiór i zagospodarowanie odpadów protestują natomiast przedsiębiorcy skupieni w Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami (ZPGO) i Polskiej Izbie Gospodarki Odpadami (PIGO).

– Prywatne firmy w sektorze gospodarki odpadami stanowią 56 proc. rynku i zatrudniają ponad 18 tys. osób – mówi Witold Zińczuk, członek władz ZPGO. – Wprowadzenie in-house będzie oznaczać, że prywatne firmy zostaną wykluczoneeni z rynków, na których operują od lat, a owe rynki zostaną zastąpione monopolem – dodaje.

– Dane Ministerstwa Środowiska pokazują, że tam, gdzie śmieci odbierają gminne firmy, konkurencja jest wyższa, usługi tańsze, a selektywna zbiórka efektywniejsza – odpowiada Andrzej Porawski. – Monopol jest tam, gdzie w wyniku wygranych przetargów działają zagraniczne koncerny śmieciowe – dodaje Andrzej Porawski.

etap legislacyjny: pierwsze czytanie w Sejmie

Unia wymusza zmiany

Nad dużą nowelizacją prawa zamówień publicznych pracował jeszcze rząd PO. Obecny jednak zdecydował się na tzw. małą nowelizację. Ma ona dostosować polską ustawę do unijnych dyrektyw, które musimy wdrożyć do 18 kwietnia br. Najważniejsze zmiany to m.in: elektronizacja procedury, wprowadzenie jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia, promowanie pozaekonomicznych celów zamówień (ochrona środowiska czy wspieranie innowacyjności). W środę wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział nowe prawo zamówień, które ma się stać dźwignią rozwoju gospodarczego. Ma odejść od kryterium najniższej ceny i zapewnić lepszy dostęp do rynku polskim firmom.

Lasy pozytywnie, finanse negatywnie

30 marca Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego opiniowała 26 projektów ustaw i rozporządzeń.

- Opinię pozytywną uzyskał m.in. opracowany przez resort środowiska projekt ustawy o lasach przyznający Skarbowi Państwa prawo pierwokupu lasów będących w prywatnych rękach. Z przywileju tego Skarb Państwa nie będzie korzystać, gdy las nabywa jednostka samorządu terytorialnego (JST).

- Negatywną opinię uzyskał projekt nowelizacji ustaw o PIT i CIT wprowadzający regulacje uszczelniające system podatkowy i korygujący stawki podatku, ponieważ nie zawiera informacji o rekompensacie utraconych przez JST dochodów.

W środę 30 marca rządowy projekt nowelizacji prawa zamówień publicznych (druk sejmowy 366) zyskał pozytywną opinię Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST).

Samorządy postulują jednak, by zamówienia in-house mogły być stosowane także przez porozumienia międzygminne.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe