Schroniska dla zwierząt tylko w Polsce

Bezdomne psy z Polanicy-Zdroju nie trafią do Czech. Unijne przepisy o swobodzie przepływu usług nie mają tu zastosowania.

Publikacja: 22.03.2018 06:19

Schroniska dla zwierząt tylko w Polsce

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, aczkolwiek orzeczenie zapadło z jednym głosem odrębnym.

Rada Miejska Polanicy-Zdroju 13 września 2017 r. uchwaliła kolejny program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy. Takie programy gminy muszą uchwalać corocznie w terminie do 31 marca.

Polanicka uchwała zapewniała bezdomnym zwierzętom miejsce w czeskim schronisku Psi Domov Lukavice oraz objęcie ich opieką pielęgnacyjną i weterynaryjną na podstawie zawartej umowy. Zapewniała też środki na finansowanie obligatoryjnej sterylizacji albo kastracji zwierząt przekazanych do schroniska. Kontrolę nad schroniskiem miał sprawować czeski minister rolnictwa na podstawie ustawodawstwa czeskiego.

Wojewoda dolnośląski dopatrzył się w tych paragrafach uchwały istotnego naruszenia prawa i rozstrzygnięciem nadzorczym stwierdził jej nieważność. Opinia powiatowego lekarza weterynarii wskazywała, że schronisko dla zwierząt musi odpowiadać polskim wymogom ustawowym i być prowadzone pod nadzorem polskiej Inspekcji Weterynaryjnej. Gmina nie może więc wskazać schroniska poza terytorium RP, nawet jeżeli znajduje się ono na terytorium państwa członkowskiego UE – argumentował wojewoda.

Gmina Polanica-Zdrój zaskarżyła rozstrzygnięcie wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. W jej ocenie wojewoda błędnie uznał, że minister rolnictwa Republiki Czeskiej nie może sprawować kontroli nad psami z gminy Polanica-Zdrój umieszczonymi w schronisku w Czechach. Wojewoda całkowicie pominął unijną zasadę swobodnego świadczenia usług i przedsiębiorczości na terenie UE. Żadna z norm, na które się powołuje, nie przewiduje, że nadzór nad schroniskiem dla zwierząt znajdującym się w Republice Czeskiej, któremu rada gminy zleca zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom, musi sprawować polska służba weterynaryjna. Zlecenie przez gminę świadczenia usług polegających na zapewnieniu bezdomnym zwierzętom miejsc w schronisku dla zwierząt w Czechach pod nadzorem czeskiej służby weterynaryjnej mieści się w regulacjach ustawy z 2010 r. o świadczeniu usług na terytorium RP. Wskazania schronisk poza granicami Polski nie wykluczają przepisy ustawy o ochronie zwierząt.

WSA podzielił stanowisko wojewody i oddalił skargę. Stwierdził, że realizacja programu zapobiegania bezdomności zwierząt nie może następować poprzez wskazanie schroniska poza terytorium Polski, nawet jeżeli jest to państwo członkowskie UE. Sąd powołał się na przepisy ustawy o ochronie zwierząt oraz rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt.

Oba te akty przewidują, że jest to działalność nadzorowana przez organy państwa. Oznacza to, że musi być poddana nadzorowi sanitarnemu polskich służb weterynaryjnych. Działalność ta nie została poddana regulacjom unijnym – podkreślił sąd. Schronisko w Czechach wskazane w uchwale Rady Miejskiej Polanica-Zdrój nie podlega nadzorowi polskiej Inspekcji Weterynaryjnej, i nie może go być w rejestrze prowadzonym przez powiatowego lekarza weterynarii. Nie spełnia więc wymogów ustawowych. Wyrok jest nieprawomocny.

sygnatura akt: II SA/Wr 793/17

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, aczkolwiek orzeczenie zapadło z jednym głosem odrębnym.

Rada Miejska Polanicy-Zdroju 13 września 2017 r. uchwaliła kolejny program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy. Takie programy gminy muszą uchwalać corocznie w terminie do 31 marca.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami