Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Za granicš

Ile jest wart najstarszy dom w Londynie

Savills/
Najstarszy dom w Londynie ma ponad 400 lat. Przetrwał wojnę domowš w Anglii, Wielki pożar Londynu w 1666 roku oraz niemieckie bombardowania.

Dom przy 41-42 Cloth Fair w historycznej dzielnicy Farringdon nie rzuca się specjalnie w oczy. Budynek został zbudowany w 1614 roku i stoi przy wšskiej, œredniowiecznej uliczce w dawnej dzielnicy kupców.

Jest jednak prawdziwym ewenementem w Londynie. Udało mu się przetrwać wojnę domowa w latach 1642 - 1651, kiedy to parlamentarzyœci buntowali się przeciwko królowi Karolowi I i Karolowi II, a Oliver Cromwell zniósł ustrój monarchiczny. Przetrwał też Wielki pożar Londynu z 1666 roku, kiedy to spłonęły budynki na 2/3 powierzchni całego miasta. W sumie w pożarze spłonęło 13200 budynków i 87 koœciołów, między innymi Katedra Œw. Pawła. Dom przetrwał także niemieckie bombardowania stolicy wielkiej Brytanii podczas II wojny œwiatowej - tzw. blitz.

Pierwotnie dom był częœciš kompleksu 11 budynków stojšcych wokół obszernego placu na którym handlowano bydłem.

Pierwszym właœcicielem domu był Henry Rich, 1 hrabia Holland, blisko zwišzany z rodzinš królewskš a także faworyt króla Jakuba I. W sumie dom miał 30 właœcicieli a obecnie jest nim znany brytyjski psychoterapeuta Matthew Bell.

W domu wcišż sš oryginalne i działajšce kominki oraz oryginalne, drewniane elementy wystroju - w tym także poręcze i schody. Dom mieœci w sumie pięć sypialni, cztery łazienki, pięć salonów, kuchnię z częœciš jadalnš oraz oddzielnš jadalnię a także garaż - wszystko to na powierzchni 567 metrów kwadratowych.

Kiedyœ na parterze mieœciły się dwa sklepy, karczma a nawet rzeŸnia. W budynku jest jest też piwnica, która kiedyœ pełniła funkcję magazynu oraz dwa pomieszczenia mieszkalne na poddaszu.

Od 1920 roku budynek jest używany wyłšcznie jako dom mieszkalny. Według analityków rynku nieruchomoœci dom jest wart 5,5 mln funtów czyli prawie 26 mln złotych.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL