Za granicą

Ile jest wart najstarszy dom w Londynie

Savills/
Najstarszy dom w Londynie ma ponad 400 lat. Przetrwał wojnę domową w Anglii, Wielki pożar Londynu w 1666 roku oraz niemieckie bombardowania.

Dom przy 41-42 Cloth Fair w historycznej dzielnicy Farringdon nie rzuca się specjalnie w oczy. Budynek został zbudowany w 1614 roku i stoi przy wąskiej, średniowiecznej uliczce w dawnej dzielnicy kupców.

Jest jednak prawdziwym ewenementem w Londynie. Udało mu się przetrwać wojnę domowa w latach 1642 - 1651, kiedy to parlamentarzyści buntowali się przeciwko królowi Karolowi I i Karolowi II, a Oliver Cromwell zniósł ustrój monarchiczny. Przetrwał też Wielki pożar Londynu z 1666 roku, kiedy to spłonęły budynki na 2/3 powierzchni całego miasta. W sumie w pożarze spłonęło 13200 budynków i 87 kościołów, między innymi Katedra Św. Pawła. Dom przetrwał także niemieckie bombardowania stolicy wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej - tzw. blitz.

Pierwotnie dom był częścią kompleksu 11 budynków stojących wokół obszernego placu na którym handlowano bydłem.

Pierwszym właścicielem domu był Henry Rich, 1 hrabia Holland, blisko związany z rodziną królewską a także faworyt króla Jakuba I. W sumie dom miał 30 właścicieli a obecnie jest nim znany brytyjski psychoterapeuta Matthew Bell.

W domu wciąż są oryginalne i działające kominki oraz oryginalne, drewniane elementy wystroju - w tym także poręcze i schody. Dom mieści w sumie pięć sypialni, cztery łazienki, pięć salonów, kuchnię z częścią jadalną oraz oddzielną jadalnię a także garaż - wszystko to na powierzchni 567 metrów kwadratowych.

Kiedyś na parterze mieściły się dwa sklepy, karczma a nawet rzeźnia. W budynku jest jest też piwnica, która kiedyś pełniła funkcję magazynu oraz dwa pomieszczenia mieszkalne na poddaszu.

Od 1920 roku budynek jest używany wyłącznie jako dom mieszkalny. Według analityków rynku nieruchomości dom jest wart 5,5 mln funtów czyli prawie 26 mln złotych.

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL