Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

ZUS

Skutki nieznajomości nowych przepisów dot. składek ZUS

AdobeStock
Informacja o zmienionych zasadach płacenia składek do ZUS nie dotarła do 200 tys. firm, a kolejne 115 tys. samozatrudnionych nie uregulowało swojego zadłużenia, choć dostali informację, że po zmianie przepisów stracš przez to prawo do zasiłku chorobowego.

Już w połowie stycznia może się okazać, że ofensywa legislacyjna rzšdu będzie miała nieoczekiwane skutki dla kilkuset tysięcy osób prowadzšcych od lat swoje biznesy. Wszystko wskazuje na to, że zagubili się oni pomiędzy reformš wieku emerytalnego, uszczelnianiem systemów podatkowych a batališ o zmiany w sšdownictwie powszechnym.

W takim natłoku informacji słabo przebija się bowiem apel ZUS o dostosowanie się do nowych przepisów przez wszystkie podmioty płacšce obecnie składki. Już w paŸdzierniku Zakład rozesłał do 2 mln firm informację o nowych numerach kont, na które po 1 stycznia 2018 r. będš musieli wpłacać składki za siebie i swoich pracowników. Z najnowszych danych wynika, że przeszło 200 tys. podmiotów, czyli co dziesišty aktywny przedsiębiorca, nie odebrało tego listu. A Ÿle zaadresowana wpłata po Nowym Roku zostanie odrzucona przez bank czy urzšd pocztowy i na koncie takiej firmy powstanie zaległoœć. W przypadku samozatrudnionych, którzy opłacajš dobrowolnš składkę na ubezpieczenie chorobowe, takie spóŸnienie to utrata na 90 dni prawa do zasiłku w czasie zwolnienia lekarskiego.

Waga nowych przepisów ewidentnie nie dotarła też do większoœci z 117 tys. samozatrudnionych z długami. Jeszcze we wrzeœniu 2017 r. ZUS wezwał ich do uregulowania zaległoœci, bo inaczej stracš prawo do zasiłku po zmianach. Okazało się, że zdecydowało się na to tylko 2,5 tys. osób.

Okazuje się, że już za kilka dni kilkaset tysięcy przedsiębiorców na własnej skórze odczuje, że sš sami sobie winni. Bo nieznajomoœć prawa szkodzi.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL