Przez niewielkie zaległości w ZUS można stracić dopłaty na niepełnosprawnych pracowników

Przez niewielkie zaległości w ZUS, które dotąd nie miały znaczenia, płatnicy mogą zostać pozbawieni dofinansowania wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Powodem są zmiany w rozliczaniu składek od stycznia 2018 r.

Publikacja: 21.12.2017 06:00

Przez niewielkie zaległości w ZUS można stracić dopłaty na niepełnosprawnych pracowników

Foto: Adobe Stock

Od nowego roku płatnicy będą musieli wpłacać składki na nadane im indywidualne numery rachunków w ZUS. Nie będzie już możliwości wskazania w dokumencie wpłaty wiążącej Zakład dyspozycji, na który miesiąc ma zaliczyć pieniądze. Z każdego przelewu ZUS w pierwszej kolejności pokryje istniejące na koncie płatnika zaległości. Jeśli płatnik tego nie uwzględni, wpłata nie wystarczy na składki za bieżący miesiąc.

Zmiana w regulowaniu zobowiązań składkowych ma daleko idące konsekwencje nie tylko w zakresie ubezpieczeń. Nawet najmniejszą zaległość pracodawca może przypłacić m.in. brakiem prawa do dofinansowania wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, a jeśli już je otrzymał – koniecznością zwrotu wsparcia.

Koszty płac w terminie

Prawo ubiegania się o dofinansowanie pensji pracowników niepełnosprawnych na podstawie art. 26 a-c ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2016 r., poz. 2046 ze zm.) ma pracodawca, który ponosi miesięczne koszty płacy w ustawowo określonych terminach. Bez konsekwencji można je uregulować z maksymalnie 14-dniowym poślizgiem.

Jednym z warunków zachowania prawa do dopłaty z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest zatem m.in. terminowe opłacanie składek na ZUS w pełnej wysokości (z ewentualnym opóźnieniem do 14 dni). Z uwagi na opisane zmiany, ten warunek będzie trudniej spełnić od stycznia 2018 r. Nie wszyscy płatnicy mają zaś świadomość, że ten problem może dotyczyć również ich.

Najpierw zaległości

Niewielkie niedopłaty składek nie spędzały do tej pory pracodawcom snu z powiek. Tolerancja w przepisach zapewnia brak obowiązku opłacania odsetek od zadłużenia, jeśli nie przekraczałyby one 6,60 zł. Zaległość do tej kwoty pozwala też pozostać przedsiębiorcy w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym. Do tego ZUS rozlicza wpłaty tak, jak wskazał mu płatnik. Możliwe jest zatem pokrycie z przelanych pieniędzy składek za miesiąc wskazany w dyspozycji, mimo że na koncie firmy figuruje zaległość za wcześniejszy okres. Tak będzie już tylko do końca roku.

Według nowych zasad, ZUS zabierze z bieżącej wpłaty każdą zaległość za wcześniejsze miesiące, choćby to było kilka groszy. Opłacenie zaś tej kwoty po terminie – kiedy już płatnik się o niej dowie – oznacza opłacenie składek z opóźnieniem. Gdy przekroczy ono 14 dni, PFRON zyska podstawę do odmowy dofinansowania pensji niepełnosprawnych pracowników, a w razie jej wypłaty, zobowiąże do zwrotu tego wsparcia.

To samo dotyczy niepełnosprawnych przedsiębiorców, którzy otrzymują z PFRON pomoc w postaci refundacji składek na własne ubezpieczenia. Od stycznia 2018 r. przepisy przestaną im wybaczać błędy w regulowaniu składek – tak za okresy bieżące, jak i wsteczne. Lekkie podejście do tej zmiany można więc przypłacić koniecznością zwrotu otrzymanej refundacji oraz brakiem wsparcia za kolejne miesiące.

Wskazana asekuracja

PFRON w komunikacie z 14 grudnia 2017 r. uświadamia przedsiębiorców, jakie konsekwencje mogą dla nich nieść opisane zmiany. Przestrzega, aby sprawdzili w ZUS stan konta, a jeśli jest na nim jakikolwiek dług – niezwłocznie go uregulowali.

Płatnik powinien się upewnić, że ma „czyste konto" w ZUS, zanim złoży wniosek o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych czy refundację składek na własne ubezpieczenia. W razie wykrycia takiej zaległości, będzie bowiem musiał to wsparcie oddać.

Zdaniem eksperta

Edyta Sieradzka, wiceprezes Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

Zmiana procedury zapłaty składek do ZUS po 1 stycznia 2018 r. może przysporzyć nowych problemów pracodawcom uzyskującym z PFRON miesięczne dofinansowanie do kosztów płacy pracowników niepełnosprawnych. Jednak stanowczo podkreślam, że artykuł 26a ust. 1a1 ustawy o rehabilitacji w obecnym brzmieniu jednoznacznie określa wyłączenia dofinansowania związane z cechami dotyczącymi danego pracownika, na którego pracodawca zamierza uzyskać dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, a także w związku z cechami kosztów płacy takiej osoby. Oznacza to konieczność indywidualnego ustalania terminów do porównania, czy zachodzą przesłanki wyłączenia dofinansowania określone w całym art. 26a ust. 1a1, a w szczególności właśnie w pkt 3.

Dodatkowo ważne jest stanowisko Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych z 2016 r., z którego wynika, że „Przesłanki wyłączające prawo do dofinansowania, które zostały wymienione w art. 26a ust. 1a1 pkt 1-3 u.r.o.n, dotyczą okoliczności odnoszących się do konkretnego pracownika, na którego pracodawca wnioskuje o dofinansowanie".

Uwzględniając stanowisko BON i mając na uwadze to, że przesłanki określone w art. 26a ust. 1a1 pkt 3 u.r.o.n. oddziałują wyłącznie na prawo do dofinansowania na konkretnego pracownika, a kwota należności publicznoprawnych (składek ZUS, podatków) została uiszczona zbiorczo za wszystkich zatrudnionych, należy ustalić, czy suma kwot należności wchodzących w skład wykazanych kosztów płacy dotyczących pracowników, na których pracodawca uzyskał dofinansowanie, nie była wyższa od kwoty należności uiszczonej zbiorczo. Jeżeli nie, to pracodawcy przysługuje dofinansowanie z PFRON.

Dodatkowo sugeruję pracodawcom, aby po 1 stycznia 2018 r. (choć dla niektórych będzie to kredytowanie ZUS) mieli w ZUS jakąś nadpłatę, z której w kwestionowanych miesiącach Zakład mógłby pokryć powstałe zaległości.

Od nowego roku płatnicy będą musieli wpłacać składki na nadane im indywidualne numery rachunków w ZUS. Nie będzie już możliwości wskazania w dokumencie wpłaty wiążącej Zakład dyspozycji, na który miesiąc ma zaliczyć pieniądze. Z każdego przelewu ZUS w pierwszej kolejności pokryje istniejące na koncie płatnika zaległości. Jeśli płatnik tego nie uwzględni, wpłata nie wystarczy na składki za bieżący miesiąc.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe