Kiedy firma jest zwolniona z opłacania składek ZUS

Przedsiębiorcy, którzy są uprawnieni do preferencyjnych składek na ZUS, nie mają obowiązku doliczania do nich kwot przeznaczonych na łagodzenie skutków bezrobocia.

Publikacja: 13.12.2017 05:20

Kiedy firma jest zwolniona z opłacania składek ZUS

Foto: Fotolia.com

Mimo tego, że w całym roku 2017 poziom bezrobocia w Polsce jest najniższy od kilku lat, w opłacanych składkach przez pracodawców i przedsiębiorców nadal są fundusze, które mają na celu łagodzenie skutków bezrobocia. Oczywiście chodzi o Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Składki na Fundusz Pracy uregulowane są w ustawie z 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1065).

Nie tylko zasiłki

Składki na Fundusz Pracy mają zapobiegać skutkom bezrobocia i łagodzić je. W tym celu jego środki przeznaczane są między innymi na:

- zasiłki dla osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy,

- programy organizowane w celu zapobiegania bezrobociu,

- stypendia naukowe,

- świadczenia integracyjne,

- dodatki aktywizacyjne zawodowo,

- koszty działania klubów pracy,

- promocję i pomoc prawną osobom zatrudnionym za granicą,

- różnego rodzaju dofinansowania.

Podstawa i wysokość

W przypadku przedsiębiorców niezatrudniających pracowników, Fundusz Pracy opłacany jest tylko przez tych, którzy opłacają tzw. „duży ZUS". Podstawa składki jest taka sama jak w przypadku składek społecznych, czyli 60 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku. Natomiast składka na FP stanowi dokładnie 2,45 proc. tej podstawy. Tym samym składka na FP w 2017 r. wynosi 62,67 zł, a od 2018 r. będzie wynosiła 65,31 zł.

Przedsiębiorcy opłacający preferencyjne składki (przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności) zwolnieni są z opłacania składek na ten fundusz.

Z kolei pracodawcy opłacający składki na Fundusz Pracy za swoich pracowników również opłacają składkę w wysokości 2,45 proc., natomiast podstawę składki stanowi kwota wynagrodzenia brutto, którą otrzymuje pracownik.

Kto opłaca

Mówiąc najogólniej, składki na Fundusz Pracy powinny być opłacane przez wszystkich, którzy objęci są ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi lub otrzymują zaopatrzenie emerytalne. W szczególności do opłacania składek na Fundusz Pracy zobowiązani są pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne za osoby:

? zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub pozostające w stosunku służbowym,

? wykonujące pracę nakładczą,

? zatrudnione na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenie lub innej umowy o świadczenie usług,

? wykonujące pracę w okresie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania.

Za kogo nie trzeba płacić

Przepisy określają szczególne przypadki, w których pracodawca lub przedsiębiorca zwolnieni są z opłacania składek na Fundusz Pracy. I tak:

a) z opłacania składek na FP za pracowników zwolnieni są pracodawcy (zleceniodawcy), którzy zatrudniają pracowników (zleceniobiorców) tylko na podstawie umowy zlecenia, czyli tacy, którzy nie zatrudniają ani jednej osoby na podstawie umowy o pracę. W takiej sytuacji opłacają oni składki na FP tylko za siebie, a za zleceniobiorców nie;

b) pracodawca zwolniony jest z opłacania składek za pracowników i zleceniobiorców, których wynagrodzenie jest niższe niż minimalna krajowa pensja;

c) składek nie muszą opłacać kobiety, które ukończyły 55. rok życia i mężczyźni, którzy ukończyli 60. rok życia - dotyczy to wszystkich, czyli zarówno pracowników, zleceniobiorców, jak i przedsiębiorców;

d) przedsiębiorcy zwolnieni są z opłacania składek na FP przez 36 miesięcy za osoby, które wracają do pracy po zakończeniu:

? urlopu macierzyńskiego,

? urlopu na warunkach macierzyńskiego,

? urlopu rodzicielskiego,

? urlopu wychowawczego;

e) pracodawca nie musi również opłacać składek na FP przez 12 miesięcy, jeśli zatrudni pracownika, który w dniu zatrudnienia ma ukończone 50 lat i przed zatrudnieniem przez minimum 30 dni był zarejestrowany jako osoba bezrobotna;

f) podobnie, bo również przez 12 miesięcy, z opłacania składek zwolniony jest pracodawca, który zatrudni pracownika przed 30. rokiem życia, który jako osoba bezrobotna został skierowany do pracy przez urząd pracy;

g) składek na Fundusz Pracy nie opłacają przedsiębiorcy, którzy opłacają preferencyjne składki ZUS;

h) szczególnym przypadkiem są niektórzy pracodawcy, którzy zatrudniają pracowników o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Tymi pracodawcami są:

? Przedsiębiorca Polskiego Związku Głuchych i Polskiego Związku Niewidomych oraz Związku Ociemniałych Żołnierzy RP,

? Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi,

? Zakład Opieki nad Niewidomymi w Laskach,

? Zakłady aktywności zawodowej.

Podsumowując, składki na Fundusz Pracy opłacane są za większość osób, które podlegają ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Jednak w związku z tym, że jest to fundusz wspierający walkę z bezrobociem, zwolnienie z opłacania tych składek również ma skłaniać pracodawców do zatrudniania osób zarejestrowanych jako osoby bezrobotne.

Emilia Drabek, wfirma.pl

Mimo tego, że w całym roku 2017 poziom bezrobocia w Polsce jest najniższy od kilku lat, w opłacanych składkach przez pracodawców i przedsiębiorców nadal są fundusze, które mają na celu łagodzenie skutków bezrobocia. Oczywiście chodzi o Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Składki na Fundusz Pracy uregulowane są w ustawie z 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1065).

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara