Od 1 grudnia 2015 r. zmienia się art. 29 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Na raty będzie można rozłożyć całość zadłużenia w ZUS, a nie – jak dotychczas – tylko połowę. Przedsiębiorca, który nie opłacał składek za swoich pracowników, musiał najpierw pokryć część płaconą przez nich. Dopiero wtedy mógł złożyć w ZUS wniosek o rozłożenie reszty na raty. Dla wielu firm dotychczasowe zasady rozkładania zaległości stanowiły więc barierę nie do pokonania. Teraz się to zmieni.

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca wszystkich przedsiębiorców mających zaległości składkowe, by podjęli z nami rozmowy o układzie ratalnym –mówi Agata Wiśniewska-Półtorak, dyrektor departamentu realizacji dochodów ZUS. – W związku z wejściem w życie nowego prawa ZUS nie będzie już oczekiwał przed zawarciem układu zapłaty składek w części, którą finansował pracownik. Nie trzeba więc ponosić jednorazowego, dość dużego, wydatku. Wspólnie jesteśmy w stanie ustalić możliwości płatnicze firmy i dopasować do nich wysokość rat. Pamiętajmy, że złożenie wniosku o układ ratalny wstrzymuje narastanie odsetek za zwłokę – tłumaczy.

ZUS liczy na to, że choć część spośród 600 tys. przedsiębiorstw z zaległościami zdecyduje się podjąć rozmowy w sprawie spłaty zadłużenia. Co ważne, większość tych zaległości figuruje na kontach nieaktywnych już firm. ZUS ma jednak pięć lat na dochodzenie zaległych składek. Wcześniej czy później dotrze więc do wszystkich dłużników.

ustawa z 9 IV 2015 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, DzU z 19 maja 2015 r., poz. 689