Papierowe zwolnienia lekarskie będą wysłane do ZUS o rok dłużej

Lekarze dostaną nowe możliwości elektronicznego dostępu do ZUS, bo obecny system e-zwolnień nie wypalił.

Publikacja: 28.10.2016 07:28

Papierowe zwolnienia lekarskie będą wysłane do ZUS o rok dłużej

Foto: www.sxc.hu

Do wystawienia elektronicznego zwolnienia chorobowego lekarzowi nie będzie już potrzebny kosztowny podpis elektroniczny ani czasochłonne potwierdzenie wysyłki takiego zwolnienia przez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Wystawią bez potwierdzenia

Po zmianach wystarczy jednorazowe potwierdzenie tożsamości lekarza w Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE), by mógł wysyłać e-zwolnienia bez potrzeby dodatkowego autoryzowania tych informacji czy podpisywania płatnymi certyfikatami.

To jeszcze nie wszystko. W myśl dotychczasowych przepisów lekarze mieli się przestawić na nowy, wyłącznie elektroniczny system wystawiania zwolnień chorobowych do końca 2017 r. Teraz dostali dodatkowy rok na dostosowanie się do nowego systemu. Wynika z tego, że papierowe zwolnienia chorobowe znikną dopiero od 1 stycznia 2019 r.

Z projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, który został właśnie wysłany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej do konsultacji społecznych, nie wynika jednak, jaki jest powód zmian.

Jak udało się nam ustalić, jest nim zupełne niepowodzenie inicjatywy poprzedniego rządu, aby wprowadzić system elektronicznych zwolnień lekarskich.

Dzięki niemu pracodawcy mieli błyskawicznie dostawać informację o absencji chorobowych pracowników. Mogliby wtedy lepiej ich kontrolować, by przeciwdziałać przypadkom wyjeżdżania przez zatrudnionych na wakacje w tym czasie czy podejmowaniu innych zajęć zarobkowych.

Niechętni nowinkom

Jak się okazuje, od początku tego roku do ZUS wpłynęło tylko 340 tys. e-zwolnień. Tymczasem lekarze w całej Polsce wystawiają rocznie ponad 18 mln zwolnień chorobowych. Można zatem powiedzieć, że nowy elektroniczny system zupełnie nie zdał egzaminu.

– By ułatwić lekarzom wystawianie elektronicznych zwolnień chorobowych, wdrożyliśmy we współpracy z firmami oferującymi tzw. aplikacje gabinetowe taką możliwość do systemów komputerowych, którymi posługują się placówki medyczne – mówi Wojciech Andrusiewicz z Centrali ZUS w Warszawie. – Od września, gdy można z aplikacji gabinetowej korzystać, wpłynęło do nas tylko 361 zwolnień elektronicznych – dodaje.

Jak wynika z projektu zmian, wdrożenie nowych możliwości nie oznacza zaprzestania prac nad Kartą Specjalisty Medycznego. Karta ta ma być rozwiązaniem docelowym. Ma służyć także do elektronicznego potwierdzania wystawionych e-recept czy e-skierowań na badania lub do specjalistów.

etap legislacyjny: konsultacje społeczne

Opinia

Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej

Dobrze, że rząd w końcu dostrzegł, iż dotychczasowe rozwiązania techniczne dotyczące elektronicznych zwolnień lekarskich zupełnie się nie sprawdziły i oznaczały wyłącznie trudności dla lekarzy. Konfiguracja dostępnych systemów, którą ZUS nazywał ułatwieniem, była w rzeczywistości utrudnieniem i wydłużała czas potrzebny na przyjęcie jednego pacjenta. Mam nadzieję, że zanim nowe rozwiązania zostaną wdrożone, zostaną przedstawione izbom lekarskim do przetestowania. Pilotaż pozwoliłby sprawdzić, czy odpowiadają na potrzeby środowiska lekarskiego i nie będą utrudniać pracy. Bez pilotażu za rok możemy znowu usłyszeć, że reforma mająca na celu wprowadzenie elektronicznych zwolnień lekarskich została przesunięta o kolejny rok.

Do wystawienia elektronicznego zwolnienia chorobowego lekarzowi nie będzie już potrzebny kosztowny podpis elektroniczny ani czasochłonne potwierdzenie wysyłki takiego zwolnienia przez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Wystawią bez potwierdzenia

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara