Sąd Najwyższy o składkach od pracowników w spółkach powiązanych

ZUS ma prawo żądać składek od wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w spółkach powiązanych kapitałowo, nawet gdy przepisy nie przewidują takiej możliwości.

Publikacja: 04.10.2017 07:55

Sąd Najwyższy o składkach od pracowników w spółkach powiązanych

Foto: 123RF

Wtorkowy wyrok Sądu Najwyższego ma ogromne znaczenie dla firm powiązanych kapitałowo, które wykorzystywały w ostatnich latach kontrakty cywilnoprawne do zatrudniania pracowników.

Sprawa dotyczyła warszawskiej firmy informatycznej działającej od 2002 r. Zajmuje się szkoleniami i doradza firmom korzystającym z funduszy unijnych.

Spółka powołała w 2005 r. zależną spółkę z o.o. (miała w niej 95 proc. udziałów), w której informatycy zostali zatrudnieni na umowach o pracę z minimalnym wynagrodzeniem. Podpisały umowę o współpracy polegającej na wypożyczaniu pracowników. W spółce matce zostali zatrudnieni na umowach-zleceniach z wynagrodzeniami od 220 do 500 zł za godzinę pracy. Nie były od nich opłacane składki na ubezpieczenia społeczne.

Po kontroli w 2013 r. ZUS wydał decyzję w sprawie kilku informatyków, w której zażądał zapłaty kilkudziesięciu tysięcy zaległych składek za każdego. Składkami od wynagrodzeń wypłaconych z kontraktów ze spółką matką została obciążona spółka zależna. Podstawą wydania decyzji był art. 8 ust 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Spółka odwołała się do sądu i w obu instancjach przegrała. W skardze kasacyjnej do Sądu Najwyższego zarzuciła, że sądy powszechne nie zbadały, jakie obowiązki zatrudnieni wykonywali na rzecz poszczególnych spółek, i że art. 8 ust. 2a nie może mieć tu zastosowania. Opisuje on zupełnie inną sytuację niż w tej firmie. Pracodawca nie korzystał z usług zewnętrznej firmy zatrudniającej jej pracowników, tylko sam świadczył usługi na rzecz tego zewnętrznego podmiotu. Pełnomocnik podejrzewał też niezgodność tego przepisu z konstytucją, bo został ostatnio zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego.

SN w wyroku z 3 października odrzucił skargę spółki. Będzie więc musiała zapłacić niemałe składki.

– Do tej sprawy nie ma zastosowania art. 8 ust 2a, trudno jednak nie zauważyć, że podległy i powiązany finansowo podmiot powstał tylko po to, by uniknąć płacenia składek na ubezpieczenia – powiedziała Romualda Spyt, sędzia SN. – Podstawę zapłaty składek przez spółkę zależną stanowi art. 18 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Sygnatura akt: II UK 488/16

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek