Zasiłek macierzyński dla samotnego ojca

Jakie warunki powinni spełnić przedsiębiorcy samotnie zajmujący się dzieckiem, aby ubiegać się o wsteczny zasiłek macierzyński? Na pytania odpowiada Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Publikacja: 10.09.2015 02:00

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Foto: materiały prasowe

Jakie warunki powinni spełnić przedsiębiorcy samotnie zajmujący się dzieckiem, aby ubiegać się o wsteczny zasiłek macierzyński?

Samotny ubezpieczony ojciec może wystąpić o wypłatę zasiłku macierzyńskiego, gdy matka dziecka umrze albo je porzuci.

Świadczeniobiorca ma sześć miesięcy na to, aby zgłosić roszczenia o zasiłek macierzyński, licząc od ostatniego dnia okresu, za który to świadczenie przysługuje. Po tym terminie roszczenie o ten zasiłek się przedawnia.

Jeżeli niezgłoszenie roszczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od świadczeniobiorcy, termin ten liczy się od dnia, w którym ustała przeszkoda uniemożliwiająca zgłoszenie roszczenia. Jeżeli niewypłacenie zasiłku w całości lub w części było następstwem błędu płatnika składek lub ZUS, roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się dopiero po trzech latach. Zatem osobie uprawnionej można wypłacić świadczenie za okres wsteczny, tj. przed sześciomiesięcznym terminem na złożenie wniosku o wypłatę zasiłku.

Jakie terminy

Na jaki dzień badane będzie to, czy przedsiębiorca pozostawał w ubezpieczeniu chorobowym?

W razie śmierci matki albo porzucenia przez nią dziecka ubezpieczony ojciec ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za pozostały do wykorzystania okres. Obejmuje on czas od dnia następnego po dniu śmierci matki albo po dniu porzucenia przez nią dziecka do końca okresu, w którym z tych uprawnień korzystałaby matka, gdyby była ubezpieczona. Zatem badanie, czy ojciec podlega ubezpieczeniu chorobowemu, dotyczy pierwszego dnia, za który ustalone jest jego prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Od jakiej daty będzie liczony termin przedawnienia ubiegania się o to świadczenie?

Roszczenie o wypłatę zasiłku macierzyńskiego przedawni się po sześciu miesiącach od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje. Gdyby osoba uprawniona nie zgłosiła roszczenia o jego wypłatę z przyczyn od siebie niezależnych, termin ten liczy się od dnia, w którym ustała przeszkoda hamująca zgłoszenie roszczenia.

Niezbędne papiery

Jakie dokumenty są konieczne do wypłaty ubezpieczonemu ojcu zasiłku macierzyńskiego, gdy matka dziecka umrze lub je porzuci?

Tymi dokumentami są:

- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika zasiłku za zgodność z oryginałem,

- zaświadczenie płatnika zasiłku macierzyńskiego matki dziecka o okresie przysługującego i wypłaconego zasiłku macierzyńskiego ubezpieczonej matce zawierające także informację o stawce procentowej, w jakiej zasiłek macierzyński przysługiwał ubezpieczonej matce dziecka, oraz imię, nazwisko i PESEL matki, a jeżeli nie nadano jej numeru PESEL – serię i numer dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość,

- oświadczenie o śmierci matki, a w przypadku porzucenia przez nią dziecka – oświadczenie o porzuceniu dziecka przez matkę.

ZUS odda

Czy przedsiębiorcy będą musieli skorygować dokumenty wstecz i czy ZUS zwróci im nadpłacone składki na ubezpieczenia społeczne?

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt. 19 ustawy z 13 października 1999 r. o systemie ubezpieczeń społecznych ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym obowiązkowo podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Polski są osobami pobierającymi zasiłek macierzyński. Oznacza to, że pobieranie tego zasiłku stanowi samoistny tytuł do ubezpieczeń emerytalno-rentowych. Za ten okres nie podlega się ubezpieczeniu chorobowemu, nie trzeba więc opłacać składki chorobowej. Gdy ojciec przedsiębiorca podlegał ubezpieczeniu chorobowemu i opłacił składki na to ubezpieczenie, a następnie wystąpił o zasiłek macierzyński za ten okres (za wsteczny), ZUS zwróci mu nadpłacone składki.

—rozmawiała Grażyna Ordak

Jakie warunki powinni spełnić przedsiębiorcy samotnie zajmujący się dzieckiem, aby ubiegać się o wsteczny zasiłek macierzyński?

Samotny ubezpieczony ojciec może wystąpić o wypłatę zasiłku macierzyńskiego, gdy matka dziecka umrze albo je porzuci.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara