Jaka kara za zaległe składki ZUS

W razie nieopłacenia składek w terminie, ZUS może wymierzyć płatnikowi opłatę dodatkową do 100 proc. tej zaległości. Nie ma to być jednak wyłącznie dolegliwość dla płatnika, który popadł w trudności finansowe nie ze swojej winy.

Aktualizacja: 14.03.2017 07:59 Publikacja: 14.03.2017 04:40

Jaka kara za zaległe składki ZUS

Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek

- ZUS wszczął postępowanie egzekucyjne za zaległe składki. Staram się wpłacać mniejsze kwoty. W ZUS powiedziano mi, że zostanę obciążony opłatą dodatkową za niepłacenie składek, a to może podwoić kwotę zadłużenia. Jednak to nie moja wina, bo kontrahenci nie płacili, a ja zatrudniam 5 osób. Wcześniej zobowiązania regulowałem terminowo. Czy jest to możliwe? A jeśli tak – czy mogę kwestionować decyzję ZUS? – pyta czytelnik.

W razie nieopłacenia składek lub opłacenia ich w zaniżonej wysokości, ZUS może wymierzyć płatnikowi składek dodatkową opłatę do wysokości 100 proc. nieopłaconych składek. Tak wynika z art. 24 ust. 1a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa). Z brzmienia tego przepisu jednoznacznie wynika, że wymierzenie przez ZUS płatnikowi tzw. opłaty dodatkowej ma charakter fakultatywny.

Ważne okoliczności

W orzecznictwie sądowym przyjmuje się jednak, że opłata dodatkowa stanowi sankcję za niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązku opłacania składek i ma sens jedynie wówczas, gdy – przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności – można oczekiwać, że spełni ona lub może spełnić założony, dyscyplinujący cel (por. m.in. wyrok Sądu Najwyższego z 20 maja 2004 r., II UK 403/03). Przy wymiarze opłaty ZUS powinien zatem mieć na uwadze przyczynę powstania zaległości, stopień zawinienia płatnika i skutek, jaki może wywrzeć wymierzenie tej opłaty.

Warto również odnotować, że Sąd Apelacyjny w Lublinie z wyroku z 22 sierpnia 2006 r. (III AUa 1745/05) akcentował, iż przy stosowaniu opłaty dodatkowej pod uwagę powinien być wzięty dotychczasowy stosunek płatnika do obowiązku opłacania składek, a zwłaszcza okoliczności wskazujące na jego winę w nieopłacaniu składek albo ich opłacaniu w zaniżonej wysokości.

Z kolei, Sąd Okręgowy w Lublinie w wyroku z 18 stycznia 2016 r. (VII U 278/15) zaakcentował – w kontekście stanu faktycznego: W toku postępowania ubezpieczony wykazywał, że nieopłacenie przez niego należnych składek nie było intencjonalne, było skutkiem trudności finansowych, na których wystąpienie nie miał większego wpływu. Obecnie ubezpieczony uiścił zaległe składki, wcześniej nie zalegał z zapłatą składek. Zaś w konkluzji uzasadniania podał, że: (..) wnioskodawca daje stale zatrudnienie 11 osobom, dotychczas regulował w terminie składki, należało uznać, iż dodatkowe obciążanie wnioskodawcy opłatą dodatkową nie miałoby charakteru dyscyplinującego, a stanowiłoby wyłącznie dolegliwość ubezpieczonego, który nie ze swojej winy popadł w trudności finansowe.

Zakres kontroli sądu

Korelacja powyższych argumentów prawnych prowadzi do wniosku, że w razie otrzymania decyzji ZUS w przedmiocie wymiaru ww. opłaty dodatkowej, przedsiębiorca powinien rozważyć złożenie odwołania do sądu. Przy czym z orzecznictwa SN jednoznacznie wynika, że kontrola sądu obejmuje także wysokość wymierzonej opłaty i jej celowość. We wspomnianym już wyroku SN z 20 maja 2004 r. wskazano, że decyzja wymierzająca płatnikowi składek dodatkową opłatę na podstawie art. 24 ust. 1a ustawy systemowej podlega kontroli sądowej nie tylko pod względem jej formalnej poprawności, ale także merytorycznej zasadności i celowości.

WNIOSEK

Możliwe jest obciążenie przedsiębiorcy przez ZUS dodatkową opłatą, która może wynieść nawet 100 proc. nieopłaconych składek. Przedsiębiorca w odwołaniu od decyzji musi wykazać okoliczności związane z powstaniem trudności finansowych. Nie bez znaczenia jest jego dotychczasowa postawa, albowiem dokonuje wpłat. To świadczy o posiadaniu woli uregulowania należności. Poza tym, do powstania zadłużenia przyczyniły się okoliczności niezależne od przedsiębiorcy – brak płatności kontrahentów.

Autor jest radcą prawnym

- ZUS wszczął postępowanie egzekucyjne za zaległe składki. Staram się wpłacać mniejsze kwoty. W ZUS powiedziano mi, że zostanę obciążony opłatą dodatkową za niepłacenie składek, a to może podwoić kwotę zadłużenia. Jednak to nie moja wina, bo kontrahenci nie płacili, a ja zatrudniam 5 osób. Wcześniej zobowiązania regulowałem terminowo. Czy jest to możliwe? A jeśli tak – czy mogę kwestionować decyzję ZUS? – pyta czytelnik.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego