Stawka zasiłku dla bezrobotnych zależna od etatu

Osoba, która była zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy, po rozwiązaniu umowy o pracę może otrzymać zasiłek dla bezrobotnych w wysokości proporcjonalnej do ostatniego wymiaru etatu.

Publikacja: 11.02.2016 01:00

Stawka zasiłku dla bezrobotnych zależna od etatu

Foto: www.sxc.hu

Takie stanowisko potwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w postanowieniu z 17 listopada 2015 r. w sprawie Maria Pilar Plaza Bravo przeciwko Servicio Publico de Empleo Estatal Direccion Provincial de Alava (C-137/15).

O co chodziło

Sprawa dotyczyła pracownicy zatrudnionej na czas nieokreślony, która świadczyła pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy wynoszącym 3/5 etatu. Z jej wynagrodzenia pracodawca potrącał składki do hiszpańskiego powszechnego systemu zabezpieczenia społecznego. W maju 2013 r. pracodawca rozwiązał z kobietą umowę o pracę w ramach grupowego zwolnienia.

Po ustaniu zatrudnienia pracownica złożyła wniosek o wypłatę zasiłku dla bezrobotnych. Hiszpański organ rentowy przyznał jej świadczenie, jednak jego wysokość ustalił proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w jakim kobieta była ostatnio zatrudniona. W rezultacie otrzymała ona świadczenie w wysokości 60 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Pracownica odwołała się od decyzji organu. Wskazała, że zmniejszenie wysokości świadczenia stanowi dyskryminację pośrednią ze względu na płeć, gdyż w Hiszpanii zdecydowaną większość pracowników niepełnoetatowych stanowią kobiety. W rezultacie wniosła o przyznanie zasiłku w pełnej wysokości.

Zdaniem sądu

Trybunał Sprawiedliwości nie zgodził się z argumentacją zwolnionej pracownicy. Wskazał, że przepisy unijne nie narzucają państwom członkowskim sposobu ustalania wysokości świadczeń socjalnych. Ponadto model hiszpański nie narusza zasady niedyskryminacji w zatrudnieniu, gdyż nie można jednoznacznie stwierdzić, że stawia on kobiety w gorszej sytuacji. W rezultacie TSUE wskazał, że przepisy krajowe mogą uzależnić wysokość przyznawanego zasiłku dla bezrobotnych od wymiaru czasu pracy, w jakim bezrobotny ostatnio świadczył pracę.

Komentarz autorki

Katarzyna Dulewicz, radca prawny, partner w Kancelarii CMS

Jak to wpływa na nasze prawo

Postanowienie Trybunału nie znajdzie bezpośredniego przełożenia na nasze przepisy. Prawo europejskie nie narzuca państwom członkowskim sposobu organizacji systemów zabezpieczenia społecznego, dlatego każdy kraj członkowski może zorganizować swój system pomocy socjalnej według własnego pomysłu. Jedynym warunkiem jest to, aby prawo krajowe nie naruszało innych przepisów unijnych, np. dotyczących niedyskryminacji w zatrudnieniu.

Omawiana sprawa jest jednak ciekawa z innego względu. Pokazuje alternatywne sposoby ustalania wysokości świadczeń socjalnych, w tym wysokości zasiłku dla bezrobotnych. Przykład hiszpański warto przytoczyć jako zupełnie odmienny od polskiego. Zgodnie z polskimi przepisami jednym z warunków przyznania zasiłku dla bezrobotnych jest pobieranie wynagrodzenia w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę przez 365 dni w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Wysokość zasiłku jest natomiast stała i niezależna od wymiaru etatu pracownika. Prowadzi to do sytuacji, w której osoba zatrudniona np. na 7/8 etatu i otrzymująca minimalne wynagrodzenie za pracę zmniejszone proporcjonalnie do wysokości etatu nie otrzyma zasiłku dla bezrobotnych po rozwiązaniu stosunku pracy.

Przyjęty w Polsce model może wydawać się dyskusyjny. Nie narusza on wprawdzie prawa unijnego, jednak wyklucza z grona uprawnionych do zasiłku liczną grupę pracowników niepełnoetatowych. Dlatego w przyszłości można się zastanowić nad rozwiązaniem podobnym do tego przyjętego w Hiszpanii i uzależnić wysokość zasiłku od wymiaru czasu pracy, w jakim bezrobotny ostatnio świadczył pracę. W efekcie osoba pracująca na pół etatu, np. ze względu na opiekę nad dzieckiem, po rozwiązaniu umowy o pracę nie pozostanie bez wsparcia państwa. Takie rozwiązanie nie prowadzi do nadużyć, gdyż osoba zatrudniona w symbolicznym wymiarze czasu pracy, np. na 1/16 etatu, otrzyma odpowiednio niższy zasiłek.

Takie stanowisko potwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w postanowieniu z 17 listopada 2015 r. w sprawie Maria Pilar Plaza Bravo przeciwko Servicio Publico de Empleo Estatal Direccion Provincial de Alava (C-137/15).

O co chodziło

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe