Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

ZUS

ZUS: niższa składka dla 2 mln firm

Fotolia.com
Od 1 kwietnia zmaleje zryczałtowana składka na ubezpieczenie wypadkowe. Dzięki temu jeszcze w tym roku biznes zaoszczędzi 250 mln zł. W przyszłym roku będzie to już 350 mln zł oszczędnoœci.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozesłało w pištek do konsultacji społecznych projekt, który powinien ucieszyć przedsiębiorców. Przewiduje on bowiem obniżenie składek na ubezpieczenie wypadkowe płaconych przez większoœć przedsiębiorców.

Obniżka składki wypadkowej najproœciej przekłada się na wysokoœć zobowišzań osób prowadzšcych działalnoœć gospodarczš i zatrudniajšcych do dziesięciu osób. Składkę wypadkowš płacš wtedy w zryczałtowanej wysokoœci. Dotychczas było to 1,8 proc. podstawy, a od 1 kwietnia 2018 r. składka zmaleje do 1,67 proc.

– Dla prowadzšcych działalnoœć gospodarczš płacšcych preferencyjne składki przez pierwsze dwa lata od założenia firmy oszczędnoœci będš niewielkie, bo wyniosš tylko 82 gr miesięcznie. Dla przedsiębiorców płacšcych pełnš składkę sš już nieco wyższe i wyniosš 3,47 zł miesięcznie, czyli rocznie ok. 40 zł – wylicza Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP. – Im firma większa i ma więcej pracowników, tym oszczędnoœci będš większe. Bo przecież składka na ubezpieczenie wypadkowe jest płacona z kieszeni pracodawcy.

Jak wylicza ekspert, takie oszczędnoœci w skali całego kraju dadzš ogromnš kwotę, bo tylko w tym roku będzie to ćwierć miliona złotych mniej składki wypadkowej w stosunku do dotychczasowych wpłat.

– Obniżka częœciowo zrekompensuje podwyżkę pozostałych składek, jakie muszš płacić prowadzšcy działalnoœć od poczštku tego roku – dodaje Kozłowski. – Z danych finansowych wynika jednak, że obniżka składki wypadkowej mogłaby być większa. Na koniec tego roku na funduszu wypadkowym nadwyżka wyniesie 2 mld zł, więc uszczuplenie wpłat będzie dla niego praktycznie nieodczuwalne.

Największe oszczędnoœci powstanš w firmach zatrudniajšcych co najmniej dziesięciu pracowników. Od 1 kwietnia dla 28 grup efektem zmian będzie obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Przykładowo spółki zajmujšce się rybactwem zapłacš 1,2 proc. zamiast 2 proc., a w górnictwie ropy naftowej i gazu ziemnego składka zmaleje z 3,6 proc. do 2,8 proc. Tę samš stopę procentowš składki zachowajš 32 grupy działalnoœci. Będzie tak w przypadku producentów wyrobów tytoniowych, tekstylnych czy odzieży.

Wzrost stopy procentowej składki dotyczy czterech grup, a dokładnie działalnoœci wspomagajšcej górnictwo i wydobywanie, gdzie składka wyniesie po zmianach 3,06 proc. zamiast dotychczasowych 2,53 proc. Dla działalnoœci zwišzanej z rekultywacjš i pozostałej działalnoœci zwišzanej z odpadami składka wzroœnie z 1,2 proc. do 1,73 proc. W transporcie wodnym wzroœnie z 1,73 proc. do 2,26 proc., a w turystyce z 0,4 proc. do 0,67 proc.

Etap: konsultacje społeczne

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL