Komisarz ds. transportu Violeta Bulc: Polska i korytarz Via Carpatia

Niezależnie o czym mówiliśmy w Warszawie z przedstawicielami polskich władz, korytarz Via Carpatia zawsze był na stole – mówi komisarz ds. transportu Violeta Bulc .

Aktualizacja: 08.12.2017 08:04 Publikacja: 07.12.2017 21:20

Violeta Bulc

Violeta Bulc

Foto: materiały prasowe

Jak ocenia pani realizację instrumentu „Łącząc Europę" w sektorze transportu. Wydaje się, że ten nowy mechanizm, który przyniósł krajom członkowskim Unii Europejskiej 24,1 mld euro, w tym Polsce 4,2 mld euro, na inwestycje transportowe się sprawdził?

„Łącząc Europę" (ang. Connecting Europe Facility – CEF) okazał się bardzo dobrze zaprojektowany mechanizmem. Jest kilka ważnych elementów, który CEF posiada, a które złożyły się na jego sukces. Pierwszy to ramy prawne. Wszystkie zasady są jasne i przewidywalne. Wiemy kiedy, jak i pod jakim warunkami pieniądze będą przyznane na inwestycje transportowe. Po drugie, bardzo ważnym elementem jest reguła „use it or lose it" (użyj lub strać), która bardzo zmotywowała kraje do przygotowania projektów. Swą rolę odegrała również presja czasu, bo kraje wiedziały, że muszą dokonać selekcji naprawdę dobrych projektów. Każde państwo chciało wykorzystać przyznaną mu kopertę narodową. Trzecim czynnikiem o wartości nie do przecenienia okazali się europejscy koordynatorzy korytarzy transportowych Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T). To bardzo doświadczone i poważane osoby m.in. byli przewodniczący Parlamentu Europejskiego czy ministrowie (red. - jednym z koordynatorów jest dr Paweł Wojciechowski, który odpowiada za korytarz Ren-Alpy), które znają i rozumieją europejskie wyzwania w zakresie transportu.

Pozostało 85% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację