Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wywiady

Stanisław Gomułka. Kaczyńskiego można przekonać do euro

Stanisław Gomułka
Fotorzepa, Robert Gardziński
W cišgu 5-10 lat Polska może pozostać jedynym w UE krajem bez wspólnej waluty. To oznacza daleko idšcš marginalizację - mówi główny ekonomista BCC i członek krajowy PAN, w latach 1970-2005 wykładowca London School of Economics Stanisław Gomułka.

Polacy odwrócili się od pomysłu przyjęcia wspólnej waluty. Blisko połowa ankietowanych uważa, że byłoby to złe, a tylko 14 proc. jest przeciwnego zdania - wynika z niedawnego badania Kantar Public. Co się dzieje?

Zmiana poglšdów Polaków w tej kwestii wišże się zapewne z tym, że przez ostatnie lata otrzymywali informacje o jakimœ wielkim kryzysie strefy euro. Była to naturalna reakcja obronna: nie wchodzić tam, gdzie jest kryzys. Większoœć Polaków nie jest zorientowana, że po pierwsze to nie był kryzys strefy euro, a kilku jej krajów i nie dotyczył samej waluty, a po drugie, że po zmianach, które wprowadzono, strefa euro jest w kondycji lepszej niż przed kryzysem. Mamy opóŸnienie w percepcji Polaków, którzy nie œledzš intensywnie tej dyskusji. Duży wpływ majš też negatywne wypowiedzi przedstawicieli władz, które przez ostatnie dwa lata wyraŸnie...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL