Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Stanisław Gomułka. Kaczyńskiego można przekonać do euro

Stanisław Gomułka
Fotorzepa, Robert Gardziński
W cišgu 5-10 lat Polska może pozostać jedynym w UE krajem bez wspólnej waluty. To oznacza daleko idšcš marginalizację - mówi główny ekonomista BCC i członek krajowy PAN, w latach 1970-2005 wykładowca London School of Economics Stanisław Gomułka.

Polacy odwrócili się od pomysłu przyjęcia wspólnej waluty. Blisko połowa ankietowanych uważa, że byłoby to złe, a tylko 14 proc. jest przeciwnego zdania - wynika z niedawnego badania Kantar Public. Co się dzieje?

Zmiana poglšdów Polaków w tej kwestii wišże się zapewne z tym, że przez ostatnie lata otrzymywali informacje o jakimœ wielkim kryzysie strefy euro. Była to naturalna reakcja obronna: nie wchodzić tam, gdzie jest kryzys. Większoœć Polaków nie jest zorientowana, że po pierwsze to nie był kryzys strefy euro, a kilku jej krajów i nie dotyczył samej waluty, a po drugie, że po zmianach, które wprowadzono, strefa euro jest w kondycji lepszej niż przed kryzysem. Mamy opóŸnienie w percepcji Polaków, którzy nie œledzš intensywnie tej dyskusji. Duży wpływ majš też negatywne wypowiedzi przedstawicieli władz, które przez ostatnie dwa lata wyraŸnie zniechęcały do tego, by szybko przyjšć wspólnš walutę. Co ciekawe, nie było też wyraŸnego stanowiska negatywnego odnoœnie samej ide...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL