Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wywiady i opinie

I tylko majstrów brakuje

Fotorzepa/Robert Gardzińœki
Wystarczy przejœć się chwilę po mieœcie, żeby zobaczyć, jak bardzo brakuje ludzi do pracy. W kawiarniach, sklepach, punktach usługowych wiszš anonse kuszšce wspaniałš atmosferš, pakietami socjalnymi, możliwoœciš rozwoju, bo na stwierdzenie „Potrzebny sprzedawca" nikt już nie reaguje.

Ale – mówišc brutalnie – problemy tych przedsiębiorców, choć poważne, nie sš dla gospodarki jako całoœci kluczowe. Sš jednak branże, takie jak budowlana, w których mogš one uruchomić lawinę kłopotów spowalniajšcych rozwój kraju.

To od firm budowlanych zależy tempo realizacji inwestycji – od prowadzonych przez samych przedsiębiorców po wielkie projekty infrastrukturalne, za którymi stoi całe państwo. A inwestycje, które właœnie zaczęły rosnšć po wielomiesięcznej zapaœci, sš – obok popytu wewnętrznego i eksportu – jednym z filarów wzrostu gospodarczego.

Dzięki dobrej koniunkturze dynamicznie rozwija się też budownictwo mieszkaniowe, więc deweloperzy chcš szybko budować kolejne osiedla. Tylko majstrów brakuje. Według danych GUS branża budowlana jest drugš – po przetwórstwie przemysłowym – z tych, które najbardziej łaknš ludzi, i jej potrzeby rosnš najszybciej.

Według szacunków organizacji branżowych w tym roku płace na budowach poszły w górę w granicach 8–16 proc., ale to niewiele dało. Wcišż jeszcze sytuację ratujš po częœci przybysze z Ukrainy, ale nie wiadomo, jak długo uda się ich utrzymać – wszak UE zniosła dla nich wizy.

Dostęp do wykwalifikowanej kadry jest utrudniony z uwagi na liczbę realizowanych w Polsce budów, a jeœli mocniej rozkręcš się inwestycje drogowe – i te rzšdowe, i samorzšdowe – naprawdę nie będzie komu budować. Już dziœ zdarzajš się przetargi, do których nie staje ani jedna firma.

Zleceń będzie coraz więcej, a liczba wykonawców wręcz maleje. To oznacza, że realizowane projekty będš coraz droższe, a opóŸnienia w inwestycjach stanš się powszechne. W końcu rynek, a wraz z nim i PKB, dostanie zadyszki, którš uleczyć może tylko mocny zastrzyk œwieżej krwi. Tylko skšd jš czerpać, skoro tak bardzo nie chcemy u nas obcych?

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL