Przedsiębiorcy stracą na zmianach w sposobie rozliczania podatków

pexels.com
Obowiązek wysłania Jednolitego Pliku Kontrolnego do fiskusa nawet przez najmniejszych przedsiębiorców płacących VAT może uderzyć ich po kieszeni.

Nie chodzi tutaj o sprawy dotyczące podatku, lecz o księgowych. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z usług zewnętrznych firm, muszą się liczyć z potencjalnie znaczącymi podwyżkami cen ich usług. Powodem jest rzekomy nawał pracy, jaki spada na księgowych przy sporządzaniu JPK. W Warszawie proponowane klientom „podwyżki za JPK" zaczynają się mniej więcej od 80 złotych miesięcznie.

Setki tysięcy przedsiębiorców, którzy korzystają z zewnętrznych usług księgowych, robią to, aby księgowością nie zawracać sobie głowy. Nie mają o niej większego pojęcia, chcą tylko rzetelnie płacić podatki. Są zatem dwie możliwości: niektórzy księgowi wykorzystują okazję do podbijania stawek albo posługiwanie się JPK jest na tyle skomplikowane, że musi doprowadzić do podwyższenia kosztów działalności gospodarczej. W pierwszym przypadku resort powinien znacznie szerzej informować o tym, że JPK jest operacją łatwą, zwłaszcza dla zawodowych księgowych. W drugim – nie obarczać przedsiębiorc...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL