Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wybory we Francji

Oficjalny wynik wyborów we Francji: Partia Macrona zdobyła 308 mandatów

Prezydent Francji Emmanuel Macron
AFP
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Francji podało ostateczne wyniki wyborów parlamentarnych. Partia La Republique en Marche (LREM) prezydenta Francji Emmanuela Macrona zdobyła 308 mandatów. Republikanie w Zgromadzeniu Narodowym będš mieli 113 miejsc.

W drugiej turze wyborów parlamentarnych, która odbyła się w niedzielę, LREM wraz z sojuszniczš centrowš partiš MoDem, która zdobyła 42 mandaty, uzyskał zdecydowanš większoœć w niższej izbie francuskiego parlamentu.

W liczšcym 577 miejsc Zgromadzeniu Narodowym większoœć bezwzględna wynosi 289 mandatów.

Partia Socjalistyczna zdobyła 29 miejsc. Populistyczna lewicowa Francja Nieujarzmiona będzie miała 17 mandatów, a skrajnie prawicowy Front Narodowy (FN) tylko osiem.

Centroprawicowa partia Republikanie będzie najsilniejszym ugrupowaniem opozycyjnym.

W ujęciu procentowym LREM uzyskała 43,06 proc. głosów, Republikanie - 22,23 proc., MoDem - 6,06 proc., socjaliœci - 5,68 proc., Francja Nieujarzmiona - 4,86 proc., a FN - 8,75 proc.

We Francji obowišzuje większoœciowa ordynacja wyborcza, więc procentowe wyniki wyborów nie znajdujš odzwierciedlenia w składzie parlamentu.

Sukces wyborczy pozwala LREM i MoDem na sformowanie rzšdu, który będzie mógł wdrożyć reformy zapowiedziane w programie wyborczym Macrona, poczšwszy od reformy kodeksu pracy. Oznacza także odsunięcie od władzy tradycyjnych dużych partii na prawicy i lewicy, które do tej pory na przemian sprawowały władzę we Francji.

"Techniczna" dymisja rzšdu

Po drugiej turze wyborów parlamentarnych francuski rzšd podał się w poniedziałek do dymisji, która została przyjęta przez prezydenta Macrona. Jednoczeœnie szef państwa ponownie powierzył premierowi Edouardowi Philippe'owi misję utworzenia rzšdu.

Dymisja rzšdu była technicznš formalnoœciš wynikajšcš z wyborów, stanowi jednak okazję do ewentualnych zmian w rzšdzie. Skład nowego gabinetu ma być znany w œrodę wieczorem - poinformował Pałac Elizejski.

ródła zbliżone do pałacu podały, że w nowym rzšdzie nie będzie dotychczasowego ministra ds. spójnoœci terytorialnej Richarda Ferranda, wobec którego otwarto wstępne dochodzenie w zwišzku z podejrzanš umowš wynajmu lokalu z przeszłoœci. Odrzucał on wszelkie zarzuty nielegalnego działania. Według Reutersa, stanie teraz na czele klubu prezydenckiej partii La Republique en Marche (LREM) w Zgromadzeniu Narodowym, czyli izbie niższej parlamentu.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL