Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Wybory we Francji

Oficjalny wynik wyborów we Francji: Partia Macrona zdobyła 308 mandatów

Prezydent Francji Emmanuel Macron
AFP
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Francji podało ostateczne wyniki wyborów parlamentarnych. Partia La Republique en Marche (LREM) prezydenta Francji Emmanuela Macrona zdobyła 308 mandatów. Republikanie w Zgromadzeniu Narodowym będą mieli 113 miejsc.

W drugiej turze wyborów parlamentarnych, która odbyła się w niedzielę, LREM wraz z sojuszniczą centrową partią MoDem, która zdobyła 42 mandaty, uzyskał zdecydowaną większość w niższej izbie francuskiego parlamentu.

W liczącym 577 miejsc Zgromadzeniu Narodowym większość bezwzględna wynosi 289 mandatów.

Partia Socjalistyczna zdobyła 29 miejsc. Populistyczna lewicowa Francja Nieujarzmiona będzie miała 17 mandatów, a skrajnie prawicowy Front Narodowy (FN) tylko osiem.

Centroprawicowa partia Republikanie będzie najsilniejszym ugrupowaniem opozycyjnym.

W ujęciu procentowym LREM uzyskała 43,06 proc. głosów, Republikanie - 22,23 proc., MoDem - 6,06 proc., socjaliści - 5,68 proc., Francja Nieujarzmiona - 4,86 proc., a FN - 8,75 proc.

We Francji obowiązuje większościowa ordynacja wyborcza, więc procentowe wyniki wyborów nie znajdują odzwierciedlenia w składzie parlamentu.

Sukces wyborczy pozwala LREM i MoDem na sformowanie rządu, który będzie mógł wdrożyć reformy zapowiedziane w programie wyborczym Macrona, począwszy od reformy kodeksu pracy. Oznacza także odsunięcie od władzy tradycyjnych dużych partii na prawicy i lewicy, które do tej pory na przemian sprawowały władzę we Francji.

"Techniczna" dymisja rządu

Po drugiej turze wyborów parlamentarnych francuski rząd podał się w poniedziałek do dymisji, która została przyjęta przez prezydenta Macrona. Jednocześnie szef państwa ponownie powierzył premierowi Edouardowi Philippe'owi misję utworzenia rządu.

Dymisja rządu była techniczną formalnością wynikającą z wyborów, stanowi jednak okazję do ewentualnych zmian w rządzie. Skład nowego gabinetu ma być znany w środę wieczorem - poinformował Pałac Elizejski.

Źródła zbliżone do pałacu podały, że w nowym rządzie nie będzie dotychczasowego ministra ds. spójności terytorialnej Richarda Ferranda, wobec którego otwarto wstępne dochodzenie w związku z podejrzaną umową wynajmu lokalu z przeszłości. Odrzucał on wszelkie zarzuty nielegalnego działania. Według Reutersa, stanie teraz na czele klubu prezydenckiej partii La Republique en Marche (LREM) w Zgromadzeniu Narodowym, czyli izbie niższej parlamentu.

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL