Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wybory we Francji

Sondaże: W II turze Emmanuel Macron spotka się z Marine Le Pen

AFP
Na dwa dni przed pierwszš turš wyborów prezydenckich we Francji nadal prowadzš centrysta Emmanuel Macron i szefowa skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen - wynika z dwóch opublikowanych w pištek sondaży.

Według sondażu przeprowadzonego przez oœrodek Opinionway notowania Macrona i Le Pen pozostajš bez zmian - centrowy polityk może w pierwszej turze liczyć na 23 proc. głosów, a kandydatka skrajnej prawicy na 22 proc. 21 proc. mógłby uzyskać kandydat centroprawicy Francois Fillon (wzrost o jeden punkt procentowy), a skrajnie lewicowy polityk Jean-Luc Melenchon - 18 proc. (spadek o jeden punkt procentowy).

Badanie, przeprowadzone w dniach 18-20 kwietnia, wskazuje, że jeœli do drugiej, rozstrzygajšcej rundy wyborów dostanš się Macron i Le Pen, Marcon wygra przewagš 64 proc. do 36 proc. głosów. Le Pen przegrałaby także z Fillonem (59 proc. do 41 proc.).

Również w pištek opublikowane zostało badanie opinii Ipsos/Sopra/Steria z 19-20 kwietnia. Wynika z niego, że w pierwszej turze Macron zdobyłby 24 proc. głosów, Le Pen - 22 proc., a Fillon i Melenchon po 19 proc. Nie podano prognoz co do drugiej tury.

Oba sondaże przeprowadzono przed atakiem, do jakiego doszło w czwartek wieczorem w centrum Paryża, gdzie napastnik zastrzelił jednego policjanta i ranił trzy osoby, w tym - jak podało MSZ w Berlinie - obywatelkę Niemiec. Do ataku przyznało się Daesh.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich we Franci odbędzie się w najbliższš niedzielę 23 kwietnia, a druga dwa tygodnie póŸniej - 7 maja.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL