Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wybory we Francji

Francja: Premier skrytykował Le Pen za wypowiedzi po strzelaninie w Paryżu

AFP
Premier Francji Bernard Cazeneuve zarzucił Marine Le Pen, szefowš skrajnie prawicowego Frontu Narodowego i kandydatkę na prezydenta Francji, że próbuje wykorzystać czwartkowš strzelaninę w Paryżu do własnych celów politycznych i dzielenia ludzi.

W reakcji na ten incydent Le Pen zaapelowała w pištek o natychmiastowe przywrócenie kontroli granicznych i wydalenie z kraju imigrantów znajdujšcych się na liœcie osób obserwowanych przez służby wywiadu.

Socjalista Cazeneuve odrzucił apel Le Pen, przypominajšc, że wczeœniej głosowała przeciw działaniom proponowanym przez jego rzšd w dziedzinie bezpieczeństwa. Le Pen usiłuje "bezwstydnie wykorzystywać panujšcy strach" - ocenił szef rzšdu i dodał, że dotychczas nie pojawiły się żadne przesłanki łšczšce strzelaninę z imigracjš.

Francuski premier skrytykował też startujšcego w wyborach prezydenckich kandydata centroprawicy Francois Fillona, który w latach 2007-2012 sprawował urzšd premiera, za dokonania jego rzšdu w sferze bezpieczeństwa.

Także w pištek prezydent USA Donald Trump ocenił, że czwartkowa strzelanina na Polach Elizejskich będzie miała wpływ na wynik wyborów prezydenckich we Francji. "Kolejny zamach terrorystyczny w Paryżu. Naród Francji już dłużej tego nie zniesie. To będzie miało wielki wpływ na wybory prezydenckie!" - napisał na Twitterze.

Le Pen powiedziała wczeœniej w pištek, że "od 10 lat rzšdy socjalistów i konserwatystów robiły wszystko, by Francja przegrała wojnę z terroryzmem i apelowała do Francuzów, by "odrzucili naiwnoœć".

Fillon oœwiadczył z kolei, że walka z "islamistycznym totalitaryzmem" powinna być kwestiš priorytetowš dla następnego przywódcy kraju. - Radykalny islam rzuca wyzwanie naszym wartoœciom i sile charakteru - powiedział, dodajšc, że jeœli zostanie prezydentem, najważniejszym aspektem polityki zagranicznej będzie "zniszczenie Państwa Islamskiego". - Znajdujemy się w stanie wojny, nie ma alternatywy: albo my, albo oni - zaznaczył.

W czwartek wieczorem uzbrojony mężczyzna zastrzelił jednego policjanta i ranił trzy osoby, w tym dwóch funkcjonariuszy i obywatelkę Niemiec. Napastnik został zabity. Do ataku przyznało się dżihadystyczne ugrupowanie Państwo Islamskie (IS).

W niedzielę we Francji odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Termin drugiej tury to 7 maja. Według najnowszych sondaży szanse na przejœcie do drugiej tury majš cztery osoby: Le Pen, Fillon, kandydat skrajnej lewicy Jean-Luc Melenchon i centrysta Emmanuel Macron.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL