Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wybory we Francji

Sondaż: Emmanuel Macron i Marine Le Pen z 23,5 proc. poparcia

AFP
Ponadpartyjny kandydat centrowy Emmanuel Macron, faworyt sondaży, zmniejszył prowadzenie z 25,5 proc. do 23,5 proc. po wtorkowej debacie telewizyjnej, zrównujšc się z Marine Le Pen, którš w I turze także popiera 23,5 proc. – wynika z sondażu pracowni Elabe.

Sondaż zrealizowany przez Elabe na zlecenie stacji telewizyjnej BFM TV dotyczył przede wszystkim preferencji wyborczych podczas pierwszej tury głosowania przewidzianej na 23 kwietnia.

W stosunku do ankiety z 28-29 marca stracił nie tylko Macron, ale też – choć nieznacznie – liderka skrajnie prawicowego, antyimigranckiego i antyunijnego Frontu Narodowego Marine Le Pen, która cieszyła się pod koniec marca poparciem 25 proc. ankietowanych. W ankiecie zrealizowanej po czterogodzinnej debacie telewizyjnej Le Pen odnotowała niewielki spadek. W pierwszej turze poparłoby jš 23,5 proc. ankietowanych.

Zwycięzcš obydwu debat telewizyjnych okazał się reprezentujšcy skrajnš lewicę w wyborach prezydenckich Jean-Luc Melenchon, przedstawiajšcy sam siebie jako kandydat "Francji nieujarzmionej". Poprawił on wczeœniejszy rezultat z 15 proc. do 17 proc. w najnowszym sondażu.

Kandydat prawicy Francois Fillon, który wczeœniej tracił – pod koniec marca poparcie dlań spadło z 17 proc. do 15 proc. – cieszy się teraz poparciem 19 proc. ankietowanych. 63-letni Fillon był faworytem wyborów do czasu skandalu z fikcyjnym zatrudnianiem członków rodziny za publiczne pienišdze i został w tej sprawie formalnie oskarżony.

Zgodnie z sondażem grupy Elabe w drugiej turze wyborów prezydenckich, przewidzianej na 7 maja, zmierzš się ze sobš centrowy kandydat Emmanuel Macron oraz Marine Le Pen. Macron miałby wygrać w drugiej turze z wynikiem 62 proc. z liderkš Frontu Narodowego, która może liczyć na poparcie 38 proc.

Podczas wtorkowej telewizyjnej debaty kandydatów w wyborach prezydenckich we Francji Marine Le Pen obiecała, że przywróci kontrole na francuskich granicach oraz wyprowadzi Francję ze strefy euro, a nawet przeprowadzi referendum dotyczšce członkostwa Francji w UE. Wypowiadajšc się obok 10 innych kandydatów na prezydenta w drugiej z trzech debat telewizyjnych Marine Le Pen zapewniła, że jej prezydentura poprawi życie zwykłych francuskich obywateli.

Macron oskarżył kandydatkę o kłamstwo, mówišc że "nacjonalizm to wojna". - Mówi pani te same kłamstwa, które słyszeliœmy od pani ojca przez 40 lat - podkreœlił, nawišzujšc do byłego szefa FN Jean-Marie Le Pena. Liderka FN została również zaatakowana przez Fillona: - Nie powinna pani udawać kogoœ nowego, kiedy mówi pani, jak skamielina, która ma co najmniej 50 lat.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL