Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prezydent USA

Obama: To nie ja, a Republikanie stworzyli Trumpa

Prezydent USA Barack Obama
AFP
Prezydent Barack Obama odrzucił w czwartek formułowane przez niektórych Republikanów zarzuty, że to on ponosi odpowiedzialnoœć za popularnoœć Donalda Trumpa. Zdaniem Obamy republikańskie elity same sš sobie winne, gdyż od lat uprawiajš bezkompromisowš politykę.

"Byłem obwiniany za wiele rzeczy, ale obarczanie mnie winš za ich (republikańskie prawybory) jest czymœ zupełnie nowym" - powiedział Obama w czwartek, odpowiadajšc na pytania podczas konferencji prasowej z nowym premierem Kanady Justinem Trudeau.

Jak dodał, to nie on ponosi odpowiedzialnoœci za "załamanie" jakie ma miejsce w Partii Republikańskiej (GOP). Natomiast "obiektywnie i uczciwie można stwierdzić", że to republikańskie elity oraz konserwatywne media tolerowały bezkompromisowoœć i wmawiały wyborcom przez ostatnie siedem lat, że należy sprzeciwiać się wszystkiemu, co on (prezydent USA) proponuje, a jakškolwiek współpraca będzie uznana zdradę.

"To stworzyło do pewnego stopnia œrodowisko, w którym ktoœ taki jak Trump może teraz kwitnšć" - dodał Obama. Nowojorski miliarder i lider republikańskiego wyœcigu o nominacje prezydenckš nie przestaje szokować atakujšc imigrantów, muzułmanów, kobiety, czy naœmiewajšc się z niepełnosprawnego dziennikarza.

Zdaniem Obamy Trump nie różni się jednak tak bardzo w swych propozycjach, zwłaszcza w kwestii imigracji, od swych rywali - ultrakonserwatywnego senatora z Teksasu Teda Cruza i senatora z Florydy Marco Rubio. Obama przyznał, że Trump jest ostrzejszy w retoryce ale i Cruz i Rubio sš przeciwni legalizacji pobytu w USA nielegalnych imigrantów, "pomimo faktu, że ich rodziny skorzystały na otwartoœci naszego społeczeństwa". Zarówno Cruz jak i Rubio majš kubańskie korzenie.

Obama dodał, że sš "myœlšcy" Republikanie, którzy martwiš się rozwojem sytuacji w ich partii i zapewnił, że również w jego interesie jest, by GOP był poważnš partiš opozycyjnš.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL