USA: Kansas i Nebraska wybrały Berniego Sandersa

aktualizacja: 06.03.2016, 04:57
Bernie Sanders
Bernie Sanders
Foto: AFP

Sobotnie głosowania w prezydenckich prawyborach Demokratów okazały się dość udane dla senatora z Vermont Berniego Sandersa. Sanders pokonał byłą szefową dyplomacji Hillary Clinton w dwóch stanach: Nebrasce i Kansas. Clinton wygrała w jednym, ale znacznie ludniejszym, stanie Luizjana.

REDAKCJA POLECA
02.03.2016
Hillary Clinton lepsza dla Polski od Donalda Trumpa
02.03.2016
Superwtorek: Siedem stanów wybrało Hillary Clinton
02.03.2016
Superwtorek: Wielkie zwycięstwo Donalda Trumpa i Hillary Clinton
Kariera.pl
Menedżer nie musi być wiecznie lojalny wobec dawnej firmy
kancelarierp.pl
Stwórz swoją umowę - szybko i profesjonalnie!

Jak podała telewizja CNN, na podstawie wciąż niepełnych wyników, Clinton uzyskała w Luizjanie ponad 70 proc. głosów wyborców Demokratów. Tak ogromną przewagę nad przedstawiającym się jako socjalista Sandersem była szefowa dyplomacji uzyskała dzięki poparciu Afroamerykanów, którzy stanowią ponad 30 proc. wyborców w tym stanie. W dotychczasowych prawyborach w innych stanach Afroamerykanie masowo zagłosowali właśnie na byłą Pierwszą Damę.

Sanders pokonał natomiast Clinton w Nebrasce stosunkiem głosów 55,1 do 44,9 proc., a w Kansas w stosunku 67,7 do 32,3 proc. Z obu tych stanów pochodzić będzie w sumie 58 a ze znacznie ludniejszej Luizjany 51 delegatów na lipcową konwencję Demokratów.

W sumie od początku prawyborów Sanders wygrał w siedmiu, a Clinton w 11 stanach, co daje jej pozycję zdecydowanej faworytki w wyścigu o nominację Demokratów.

Jak podliczyła CNN, nie uwzględniając jeszcze pełnych wyników z soboty, Clinton już zagwarantowała sobie 1106, a Sanders 458 delegatów na 2383 niezbędnych do zdobycia nominacji. Na tak dobry wynik Clinton składa się aż 471 tzw. superdelegatów, czyli prominentnych Demokratów, którzy wezmą udział w konwencji bez względu na wyniki w stanowych prawyborach.

POLECAMY

KOMENTARZE