Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prezydent USA

USA: Kansas i Nebraska wybrały Berniego Sandersa

Bernie Sanders
AFP
Sobotnie głosowania w prezydenckich prawyborach Demokratów okazały się doœć udane dla senatora z Vermont Berniego Sandersa. Sanders pokonał byłš szefowš dyplomacji Hillary Clinton w dwóch stanach: Nebrasce i Kansas. Clinton wygrała w jednym, ale znacznie ludniejszym, stanie Luizjana.

Jak podała telewizja CNN, na podstawie wcišż niepełnych wyników, Clinton uzyskała w Luizjanie ponad 70 proc. głosów wyborców Demokratów. Tak ogromnš przewagę nad przedstawiajšcym się jako socjalista Sandersem była szefowa dyplomacji uzyskała dzięki poparciu Afroamerykanów, którzy stanowiš ponad 30 proc. wyborców w tym stanie. W dotychczasowych prawyborach w innych stanach Afroamerykanie masowo zagłosowali właœnie na byłš Pierwszš Damę.

Sanders pokonał natomiast Clinton w Nebrasce stosunkiem głosów 55,1 do 44,9 proc., a w Kansas w stosunku 67,7 do 32,3 proc. Z obu tych stanów pochodzić będzie w sumie 58 a ze znacznie ludniejszej Luizjany 51 delegatów na lipcowš konwencję Demokratów.

W sumie od poczštku prawyborów Sanders wygrał w siedmiu, a Clinton w 11 stanach, co daje jej pozycję zdecydowanej faworytki w wyœcigu o nominację Demokratów.

Jak podliczyła CNN, nie uwzględniajšc jeszcze pełnych wyników z soboty, Clinton już zagwarantowała sobie 1106, a Sanders 458 delegatów na 2383 niezbędnych do zdobycia nominacji. Na tak dobry wynik Clinton składa się aż 471 tzw. superdelegatów, czyli prominentnych Demokratów, którzy wezmš udział w konwencji bez względu na wyniki w stanowych prawyborach.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL