Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prezydent USA

USA: Wštpiš w religijność Trumpa, ale go popierajš

Donald Trump
AFP
Tylko 30 proc. Amerykanów uważa, że cieszšcy się dużym poparciem Donald Trump, republikański kandydat do wyœcigu prezydenckiego w USA, jest religijny - podaje w œrodę Pew Research Center. Przypomina, że Amerykanie nie głosujš zazwyczaj na osoby niereligijne.

Według raportu Pew aż czterech na dziesięciu Amerykanów chce, aby Trump, kontrowersyjny miliarder i potentat rynku nieruchomoœci został kandydatem Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich.

W innym ujęciu: 56 proc. zwolenników Republikanów uważa, że Trump byłyby "dobrym" lub "bardzo dobrym" prezydentem, a tylko 17 proc. konserwatywnych wyborców sšdzi, że miliarder jest osobš religijnš.

To bardzo dziwna sytuacja w kraju, w którym bardzo niewielu wyborców rozważałoby w ogóle oddanie głosu w wyborach prezydenckich na kandydata, który jest niewierzšcy - komentuje Pew Research Center.

Tym bardziej zdumiewajšce jest to - głosi raport oœrodka badawczego - że w sondażach Trump wyprzedza bardzo religijnych kandydatów, jak ultrakonserwatywny baptysta, senator z Teksasu Ted Cruz, adwentysta Ben Carson czy katolicki senator z Florydy Marco Rubio, których za bardzo wierzšcych uważa odpowiednio 65 proc., 68 proc. i 61 proc.

Ponad połowa Amerykanów (51 proc.) przyznaje, że nie byłaby skłonna oddać głosu na kandydata niewierzšcego; 41 proc. respondentów odpowiada, że nie zwraca na to uwagi.

Trump, który nie stroni od kontrowersyjnych wypowiedzi, obrażania swych politycznych rywali, a nawet dziennikarzy, zaatakował w œrodę prawicowš telewizję Fox News, na kilka dni po tym, gdy wycofał się z debaty telewizyjnej w stanie Iowa, którš moderować będzie komentatorka Foxa Megyn Kelly.

Trump nazwał Kelly w œrodę "idiotkš" oraz "dziennikarkš wagi lekkiej"; kilka dni wczeœniej zrezygnował z udziału w ostatniej debacie przed prawyborami w Iowa, ponieważ w sierpniu nie spodobał mu się sposób, w jaki Kelly zadawała mu pytania. AP przypomina, że miliarder odpowiedział na nie "seriš inwektyw".

Telewizja Fox News wydała komunikat, w którym poinformowała, że "nie zaakceptuje terroryzowania któregokolwiek ze swych pracowników".

Trump wzbudził największe kontrowersje, gdy ogłosił propozycję wprowadzenia "całkowitego zakazu wjazdu do USA dla muzułmanów", zarówno dla imigrantów, jak i turystów, jako sposób, by chronić USA przed "straszliwymi atakami ze strony ludzi, którzy wierzš w dżihad".

Brytyjczycy zareagowali na te apele zbierajšc ponad 500 tys. podpisów pod petycjš, by zakazać Trumpowi wjazdu do Wielkiej Brytanii.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL