Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prezydent USA

Trump: Zakazać muzułmanom wjazdu do USA

AFP
W opublikowanym 7 grudnia oœwiadczeniu Donald Trump, jeden z czołowych republikańskich kandydatów do prezydentury, opowiedział się za wprowadzeniem całkowitego zakazu wjazdu muzułmanów do USA.

Oœwiadczenie zostało opublikowane kilka dni po masakrze w kalifornijskim mieœcie San Bernardino, gdzie 29-letnia Tashfeen Maliki i jej mšż, 28-letni Syed Rizwan Farook, zastrzelili 14 osób i ranili 21. Napastnicy zostali potem zabici w policyjnej obławie. Obydwoje byli muzułmanami.

- Dopóki nie jesteœmy w stanie zrozumieć tego problemu i zwišzanych z nim zagrożeń, nasz kraj nie może być ofiarš straszliwych ataków ze strony ludzi, którzy wierzš w dżihad - ocenił Donald Trump.

Propozycję Trumpa natychmiast potępił Biały Dom. - Jest ona całkowicie sprzeczna z amerykańskimi wartoœciami. Szacunek dla wolnoœci religii zapisany jest w naszej Karcie Praw - oœwiadczył doradca prezydenta Baracka Obamy Ben Rhodes.

Jeb Bush, który także ubiega się o republikańskš nominację w wyborach prezydenckich, napisał na Twitterze, że Trump jest "niezrównoważony" a jego propozycja - "niepoważna". Propozycję Trumpa skrytykował również były republikański wiceprezydent USA Dick Cheney.

Słowa krytyki popłynęły z Pakistanu i poœrednio z Indonezji. Przewodniczšcy pakistańskiej Rady Ulemów, największej w Pakistanie rady muzułmańskich duchownych, Tahir Ashrafi powiedział, że wypowiedzi Trumpa podsycajš przemoc. - Jeœli jakiœ przywódca muzułmański mówi, że jest wojna między chrzeœcijanami i muzułmanami, potępiamy go. Więc dlaczego nie mielibyœmy potępiać Amerykanina, który tak mówi? - pytał Ashrafi. - Daesh to problem Syrii, nie religii. Jeœli problem Syrii zostanie rozwišzany, 75 proc. problemów z Daesh zostanie rozwišzane - podkreœlił.

Z kolei rzecznik indonezyjskiego MSZ Armanatha Nasir powiedział, że rzšd jego kraju nie będzie komentował kampanii wyborczej w innym kraju. Wskazał jednoczeœnie, że stanowisko Indonezji w sprawie terroryzmu jest znane. - Jako kraj z największš na œwiecie populacjš muzułmanów Indonezja utrzymuje, że islam naucza pokoju i tolerancji - powiedział Nasir Reuterowi. - Akty terroru nie majš żadnego zwišzku z jakškolwiek religiš, krajem, czy rasš - dodał.

Donald Trump, który dorobił się fortuny na handlu nieruchomoœciami, znany jest z kontrowersyjnych a nawet obraŸliwych wypowiedzi, m. in. o nielegalnych imigrantach z Meksyku, których okreœlił jako "kryminalistów i gwałcicieli".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL