Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wspomnienia

Zmarła Tamara Miansarowa, wykonawczyni "Zawsze niech będzie słońce"

YouTube(kadr z filmu)
Piosenkarka Tamara Miansarowa, wykonawczyni wielu przebojów popularnych w czasach ZSRR, zmarła w œrodę wieczorem w szpitalu w Moskwie. Piosenka "Zawsze niech będzie słońce", którš zaœpiewała na festiwalu w Sopocie, na wiele lat stała się wizytówkš artystki.

86-letnia Miansarowa trafiła do szpitala w zeszłym tygodniu z powodu zapalenia płuc. Wiadomoœć o jej œmierci agencje informacyjne podały w czwartek, powołujšc się na męża artystki Marka Feldmana.

Miansarowa urodziła się w 1931 roku w Zinowjewsku na Ukrainie. Ukończyła konserwatorium w Moskwie w klasie fortepianu i œpiewu. Jej kariera wokalna rozpoczęła się od występu na festiwalu młodzieży w Helsinkach w 1962 roku, na którym otrzymała pierwszš nagrodę.

Rok póŸniej wystšpiła na trzecim Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, gdzie wykonała piosenkę Arkadija Ostrowskiego "Zawsze niech będzie słońce" (ros. Pust' wsiegda budiet sonce"). Utwór natychmiast stał się przebojem i na wiele lat wizytówkš Miansarowej.

Artystka występowała prócz ZSRR również na konkursach piosenki w państwach bloku komunistycznego, jednak w 1970 roku popadła w niełaskę urzędników odpowiedzialnych za kulturę. Nieformalny zakaz sprawił, że przez wiele lat nie mogła wyjeżdżać za granicę, a jej wykonania znikły z radia i telewizji. W tych warunkach występowanie z koncertami stało się niemożliwe i Miansarowa podjęła pracę w filharmonii w Doniecku. Do Moskwy wróciła w latach 80., do połowy lat 90. uczyła œpiewu.

W 1988 roku była członkiniš jury festiwalu w Sopocie.

Miansarowa œpiewała sopranem lirycznym. Jej repertuar obejmował kilkaset utworów: ballad, pieœni o ładunku dramatycznym, piosenek komicznych i utworów dla dzieci. Wœród tych, które stały się przebojami był "Czarny kot", w Polsce znany z wykonania zespołu Alibabki oraz, z rosyjskim tekstem, "Rudy rydz" (ros. tytuł "Ryżyk"), w Polsce znany z wykonania Heleny Majdaniec.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL