Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wojna w Syrii

Syria: Dzieci ofiarami nalotu rosyjskiego lotnictwa?

AFP
Co najmniej 21 cywilów, w tym 9 dzieci, zginęło w ataku na siły terrorystów z Daesh przeprowadzonym w nocy z wtorku na œrodę przez Rosję - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

- Cywile zginęli w ataku, podczas którego zniszczone zostały budynki mieszkalne w miejscowoœci al-Dżezri - podał Dyrektor Obserwatorium Rami Abdel Rahmane.

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało o ataku na siły terrorystów Daesh w prowincji Dajr az-Zaur we wschodniej Syrii, przeprowadzonym przez szeœć bombowców dalekiego zasięgu. Według ministerstwa nalot ten pozwolił złamać opór terrorystów w rejonie As-Sajjal, co pomogło ofensywie syryjskich wojsk rzšdowych.

Prowincja Dajr az-Zaur była niegdyœ głównš siedzibš Daesh, ale Obserwatorium podaje, że obecnie dżihadyœci kontrolujš 8 proc. jej terytorium. Prowincja od lat była celem dwóch odrębnych ofensyw: jednej prowadzonej przez Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), zdominowanej przez Kurdów i wspieranej przez Waszyngton, drugiej - przez armię syryjskš wspieranš przez Rosję.

Nie było jasne, czy wtorkowe ataki, które spowodowały zniszczenia również w al-Dżezri, były poparciem dla armii syryjskiej czy SDF. Armia syryjska działa na zachód od rzeki Eufrat, SDF na wschodzie. Al-Dżezri mieœci się na wschód od Eufratu, który przecina prowincję Dajr az-Zaur na pół.

Zdaniem Obserwatorium, które ma dużš sieć korespondentów w Syrii, ataki rosyjskich samolotów, jak i te z międzynarodowej koalicji pod wodzš Waszyngtonu, często prowokowały duże straty wœród ludnoœci cywilnej podczas ich operacji przeciwko Daesh.

Moskwa poinformowała w poniedziałek, że jej lotnictwo przeprowadziło dziesištki misji wsparcia dla oddziałów kurdyjskich we wschodniej Syrii, mówišc, że region wkrótce będzie wolny od dżihadystów - podała AFP.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL