Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wojna w Syrii

USA: Wideo z egzekucji powodem zakończenia pomocy dla syryjskiej opozycji

AFP
Wideo przedstawiajšce brutalnš egzekucję chłopca przez syryjskš grupę korzystajšcš ze wsparcia CIA spowodowało, że prezydent Donald Trump zakończył pomoc dla opozycji w Syrii - poinformował tygodnik "Weekly Standard" w swoim najnowszym wydaniu.

Donald Trump na poczštku tego roku obejrzał wideo z dokonanej w roku 2015 egzekucji kilkunastoletniego chłopca w okolicach Aleppo przez członków Ruchu Nour al-Din al-Zenki walczšcego z siłami rzšdowymi w Syrii. Podczas egzekucji rebelianci obcięli chłopcu głowę, którš następnie zatknęli na nożu i prezentowali na rozpowszechnianym w internecie wideo jak trofeum.

"Prezydent Trump po obejrzeniu wideo natychmiast zażšdał od amerykańskiego wywiadu wyjaœnienia, dlaczego zdolni do popełnia takiej odrażajšcej zbrodni ekstremiœci z Ruchu Nour al-Din al-Zenki, zwišzanego z głównš organizacjš zbrojnš syryjskiej opozycji, Wolnš Armiš Syrii (WAS), otrzymujš amerykańskš pomoc materialnš - poinformował, powołujšc się anonimowo cytowanych uczestników rozmów w Białym Domu, Thomas Joscelyn, ekspert bliskowschodni ponadpartyjnej Fundacji Obrony Demokracji (Foundation for Defense of Democracy) na łamach konserwatywnego tygodnika "The Weekly Standard".

Ponieważ prezydent Trump nie otrzymał od przedstawicieli CIA i swoich doradców zadowalajšcego wyjaœnienia, zdecydował się zakończyć program pomocy CIA dla całej opozycji syryjskiej - wyjaœnia Joscelyn, omawiajšc historię przebiegu "tajnej wojny" prowadzonej przez CIA w Syrii.

Niechętny Trumpowi dziennik "The Washington Post", który 19 lipca br. jako pierwszy poinformował o wstrzymaniu pomocy USA dla syryjskiej opozycji, opublikował tę informację z wyjaœnieniem, że "takiej decyzji Waszyngtonu od dawna domagała się Moskwa". Nic dziwnego, że wielu amerykańskich polityków z obu partii reprezentowanych w Kongresie, skrytykowało Trumpa, zarzucajšc mu uleganie woli Putina.

"Nie ma żadnych wštpliwoœci, że Putin, który ma na swoich rękach krew wielu syryjskich cywilów, był zadowolony z tej decyzji. Jednak - dodaje Thomas Joscelyn - "nie oznacza to że amerykański program pomocy syryjskim rebeliantom był skuteczny, ani że służył amerykańskim interesom".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL