Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wojna w Syrii

Rosja zawiesza porozumienie z USA o unikaniu incydentów w Syrii

PAP
Resort obrony Rosji poinformował w poniedziałek o zawieszeniu porozumienia z USA w sprawie unikania incydentów w przestrzeni powietrznej Syrii. Każdy obcy obiekt latajšcy nad obszarami w Syrii, gdzie operujš siły rosyjskie, będzie traktowany jak cel - dodano.

Jest to reakcja na zestrzelenie syryjskiego samolotu bojowego przez amerykański myœliwiec.

Już wczeœniej w poniedziałek szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow ocenił, że Stany Zjednoczone powinny szanować integralnoœć terytorialnš Syrii i nie podejmować jednostronnych działań w tym kraju. Z kolei wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow ocenił, że zestrzelenie syryjskiej maszyny to "akt agresji i pomoc dla terrorystów".

W niedzielę armia syryjska poinformowała, że amerykański samolot bojowy, wykonujšcy misję w ramach międzynarodowej koalicji antyislamistycznej pod wodzš USA, zestrzelił syryjskš maszynę w prowincji Ar-Rakka na północy Syrii. Ostrzeżono, że będzie to miało "niebezpieczne reperkusje" dla walki z międzynarodowym terroryzmem.

Według ministerstwa obrony Rosji Amerykanie przed zestrzeleniem samolotu nie skorzystali z kanałów komunikacji ze stronš rosyjskš. Rosyjskie media podały, że zestrzelony syryjski samolot to Su-22 oraz że został stršcony przez amerykański F/A-18 E/F Super Hornet.

Według syryjskiego wojska zestrzelona maszyna również wykonywała misję bojowš przeciwko dżihadystom z Państwa Islamskiego (IS). Koalicja twierdzi, że samolot atakował pozycje sprzymierzonych z USA Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), arabsko-kurdyjskiej koalicji walczšcej z IS w Syrii.

Porozumienie w sprawie bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej nad Syriš ma zapobiegać wypadkom i incydentom. Zostało podpisane w 2015 roku, gdy rosyjskie lotnictwo rozpoczęło naloty na cele w Syrii. Strona rosyjska zawiesiła je jednak na poczštku kwietnia po amerykańskim ostrzale rakietowym syryjskiej bazy lotniczej Szajrat w prowincji Hims. Z kolei w maju postanowiono, że porozumienie znów będzie obowišzywać.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL