Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wojna w Syrii

Media: „Misja niemożliwa" Rexa Tillersona w Moskwie

AFP
Tuż przed wtorkowym rozpoczęciem wizyty sekretarza stanu USA Rexa Tillersona w Moskwie Władimir Putin rozwiał nadzieje na wyperswadowanie władzom na Kremlu, że dalsze wspieranie syryjskiego reżimu Baszara el-Asada pogłębi izolację Rosji na arenie międzynarodowej.

Trudne zadanie Tillersona po serii agresywnych poczynań i wypowiedzi z obu stron zmieniło się w zadanie niemożliwe - wskazujš amerykańskie media.

Putin dał sekretarzowi stanu przez swoich doradców do zrozumienia, że nie zamierza się z nim spotkać, ale według Stephana Sestanovicha, eksperta Rady Stosunków Zagranicznych (Council on Foreign Relations) i byłego specjalnego ambasadora do spraw byłych republik ZSRS jest to wybieg rosyjskiego przywódcy, zmierzajšcy do zademonstrowania jego niezadowolenia i zyskania na czasie.

Zdaniem dziennikarzy towarzyszšcych Tillersonowi w podróży do Moskwy nie jest nawet pewne jego spotkanie z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.

Kilka miesięcy wczeœniej, kiedy Tillerson jako szef koncernu energetycznego ExxonMobile negocjował z Rosjš opiewajšce na miliardy dolarów porozumienia o wydobyciu ropy naftowej, Putin udekorował go Orderem PrzyjaŸni.

Jeœli szef amerykańskiej dyplomacji miał jakiekolwiek nadzieje na skłonienie władz rosyjskich, aby zdystansowały się od władz w Damaszku, to nadzieje takie Władimir Putin rozwiał na niecałš godzinę przed wylšdowaniem samolotu Tillersona w Moskwie.

Po wtorkowych obradach szefów MSZ krajów G7 we włoskim mieœcie Lukka Tillerson oœwiadczył, że Rosja musi wybrać, po czyjej stronie chce stać w sprawie konfliktu w Syrii. Zaapelował do Moskwy o sojusz z Waszyngtonem i jego partnerami.

Zaznaczył, że sojusz Rosji z Asadem i oraz popierajšcymi go Iranem i libańskim Hezbollahem nie służy jej interesom. Szef amerykańskiej dyplomacji dodał, że Rosja musi wybrać, z kim chce współpracować.

"Mamy nadzieję, że rosyjski rzšd dojdzie do wniosku, iż zawarł sojusz z niewiarygodnym partnerem" - oznajmił Tillerson, odnoszšc się do Asada. "Jasne jest dla wszystkich, że panowanie rodziny Asadów zbliża się do końca" - powiedział.

Sekretarz stanu podkreœlił, że Stany Zjednoczone nie mogš pozwolić na to, aby należšce do reżimu Asada składy broni chemicznej trafiły w ręce bojowników Państwa Islamskiego. Zarzucił ponadto Rosji, że przestała być gwarantem likwidacji syryjskiej broni chemicznej.

Zapewnił też, że jego kraj nie zaakceptuje użycia broni chemicznej ani w Syrii, ani nigdzie indziej.

Nawišzujšc do pištkowego amerykańskiego ataku na syryjskš bazę lotniczš w odpowiedzi na atak chemiczny w mieœcie Chan Szajchun, Tillerson zaznaczył, że ostrzelanie jej pociskami manewrujšcymi leżało w interesie bezpieczeństwa narodowego USA.

Rosjanie nie pozostali dłużni Tillersonowi, zarzucajšc administracji Trumpa prowadzenie polityki „amerykańskiej wyjštkowoœci”. „Powtarzanie jak zaklęcie, że Asad musi odejœć, nie jest żadnym rozwišzaniem” - oœwiadczył rzecznik Putina Dmitrij Pieskow.

Putin zarzucił we wtorek USA, że pod pretekstem walki z rozprzestrzenianiem broni chemicznej przygotowujš inwazję na Syrię, a ich postępowanie odpowiada temu, co uczyniły w roku 2003 dla uzasadnienia inwazji Iraku. Zapowiedział też, że Rosja zwróci się do Rady Bezpieczeństwa ONZ o przeprowadzenie dochodzenia w sprawie użycia broni chemicznej w Syrii.

Biały Dom ujawnił we wtorek raport wywiadu wskazujšcy, iż siły syryjskie użyły sarinu przeciw własnej ludnoœci. Rzecznik prezydenta USA Sean Spicer oskarżył na wtorkowej konferencji prasowej władze Syrii, że "przy pomocy Rosji starajš się zmylić œwiatowš opinię publicznš poprzez kampanię dezinformacji”.

Mimo wyrażania jeszcze w poniedziałek nadziei, że sekretarzowi stanu uda się przynajmniej nawišzać dialog w Putinem, w 24 godziny póŸniej amerykańskie media ogłosiły powrót do „zimnej wojny” i stwierdziły, że sekretarz stanu podjšł się „misji niemożliwej do zrealizowania”.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL