Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wojna w Syrii

Wpadka doradcy Trumpa. "Nawet Hitler nie użył broni chemicznej"

AFP
Sean Spicer, kontrowersyjny rzecznik prasowy Białego Domu po raz kolejny znalazł się na pierwszym miejscu wszystkich doniesień medialnych bowiem pokusił się o niezbyt niefortunne porównianie syryjskiego dyktatora Baszara el-Asada z … Hitlerem.

„Nie używaliœmy broni chemicznej podczas II wojny œwiatowej" - powiedział Spicer i dla silniejszego efektu dodał: "Nawet ktoœ tak odrażajšcy jak Hitler, nie upadł tak nisko aby użyć broni chemicznej”.

W niewielkiej salce prasowej Białego Domu zapadła grobowa cisza. Spicer zorientował się, że popełnił gafę i poœpieszył z wyjaœnieniem.

„Miałem na myœli to, że jeœli chodzi o gaz sarin, on (Hitler–PAP) nie stosował gazu wobec swojego narodu w taki sam sposób, jak to robi Asad” - tłumaczył się Spicer i tym samym „pogłębił dół”, który sam sobie wykopał. Jego dalsze wyjaœnienia były równie niezręczne. Użył m. in. okreœlenia "oœrodki Holokaustu" wobec nazistowskich obozów koncentracyjnych. 

Jak powiedział prowadzšcy jeden z programów telewizji CNN Chris Cillizza, dziennikarze rzucili Spicerowi linę ratunkowš, a rzecznik prezydenta zrobił z niej pętlę. 

PóŸniej Spicer przeprosił za "niewłaœciwe i nietaktowne nawišzanie do Holokaustu". 

Sytuację Spicera pogorszył fakt, że w tym roku w Wielkim Tygodniu obchody Wielkanocy zbiegajš się z obchodami Paschy, jednego z najważniejszych œwišt judaizmu. 

Demokraci i przedstawiciele organizacji żydowskich zażšdali rezygnacji Spicera.

Amerykanie natomiast nie mogš się doczekać kolejnego epizodu legendarnej „Sobotniej Nocy na Żywo” (Saturday Night Live), programu satyrycznego nadawanego nieprzerwanie od roku 1975.

W tym programie Seana Spicera gra bardzo popularna amerykańska aktorka komediowa Melissa McCartney, a cały program dzięki nowej administracji przeżywa drugš młodoœć.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL