Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wojna w Syrii

Donald Trump po ataku chemicznym w Syrii; Coś się powinno stać z Baszarem el-Asadem

AFP
Prezydent USA Donald Trump oœwiadczył na pokładzie Air Force One, że "coœ powinno się stać" z prezydentem Syrii Baszarem el-Asadem po wtorkowym ataku chemicznym na syryjskie miasto Chan Szajchun - informuje Reuters. Agencja zwraca uwagę, że Trump nie powiedział, iż Asad powinien odejœć. Zrobił to natomiast szef dyplomacji USA Rex Tillerson.

- Sšdzę, że to, co zrobił Asad, jest straszne. Myœlę, że to, co stało się w Syrii, jest zniewagš dla ludzkoœci, a on (Asad) tam jest i sšdzę, że kieruje sprawami, więc coœ powinno się stać - cytuje Trumpa Reuters.

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson oœwiadczył tego dnia, że nie widzi żadnej roli dla prezydenta Asada w rzšdzeniu narodem syryjskim. Podkreœlił, że władze USA nie majš żadnych wštpliwoœci, iż to Asad jest odpowiedzialny za wtorkowy atak chemiczny. Jednoczeœnie wezwał Rosję, by ponownie rozważyła swe poparcie dla syryjskiego reżimu.

Reuters odnotowuje wypowiedŸ "wysokiego rangš przedstawiciela Departamentu Stanu USA", który poinformował, zastrzegajšc sobie anonimowoœć, że Tillerson rozmawiał w œrodę telefonicznie o ataku chemicznym w Syrii z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Według tego Ÿródła, strona amerykańska chciała się dowiedzieć, co sšdzi o tym Rosja.

Trump powiedział w czwartek, że od czasu chemicznego ataku w Syrii nie rozmawiał z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem - nie wykluczył jednak, że do takiej rozmowy może dojœć.

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka w ataku chemicznym na miejscowoœć Chan Szajchun w kontrolowanej przez rebeliantów prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii zginęło 86 osób, w tym 30 dzieci. USA i inne kraje zachodnie oskarżajš o ten atak siły prezydenta Asada, czemu władze w Damaszku zaprzeczajš. Sprzymierzeni z Asadem Rosjanie twierdzš, że ofiary œmiertelne były rezultatem zaatakowania przez syryjskie lotnictwo składu wojskowego rebeliantów, w którym produkowana była broń chemiczna. Wersję tę odrzucajš Amerykanie jako niewiarygodnš.

Reuters poinformował w czwartek, powołujšc się na anonimowe Ÿródło w amerykańskich władzach, że Pentagon i Biały Dom szczegółowo omawiajš opcje militarne w odpowiedzi na atak z użyciem trujšcego gazu w Syrii. Opcje te mogš obejmować uziemienie samolotów wykorzystywanych przez siły Asada. Jest też opcja użycia pocisków manewrujšcych. Reuters odnotowuje, że owa osoba nie wypowiedziała się na temat prawdopodobieństwa akcji militarnej.

W œrodę Trump, zapytany, czy atak na Chan Szajchun stanowi przekroczenie "czerwonej linii", odparł, że atak "przekroczył wiele, wiele linii". Odmówił odpowiedzi na pytanie, jaka będzie jego reakcja na masakrę. Powiedział, że "w przeciwieństwie do swoich poprzedników nie będzie mówił, co zrobi i kiedy to zrobi".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL