Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wojna w Syrii

Marsz dla Aleppo przekroczy w czwartek granicę Austrii

PAP/EPA
Uczestnicy marszu dla Aleppo majš przekroczyć granicę z Austriš. W przyszłym tygodniu planujš zorganizować w Wiedniu demonstracje na rzecz pokoju w Syrii - poinformowała PAP inicjatorka akcji Anna Alboth.

W drugi dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia 2016 r., z Berlina do Aleppo wyruszył marsz, którego celem jest zwrócenie uwagi na tragedię mieszkańców Aleppo. Marsz ma formę rotacyjnš, co oznacza, że sš osoby stanowišce trzon grupy, które idš cały czas, natomiast wielu maszerujšcych przyłšcza się do niego na dzień czy dwa.

Jak podajš organizatorzy, do tej pory w marszu wzięło udział 1500 osób; najliczniejszš grupš sš Polacy. Uczestnicy pokonujš codziennie 15-20 km.

Jak powiedziała PAP Alboth, przez 5 tygodni uczestnicy marszu zawsze mieli zapewniony nocleg "pod dachem"; byli zapraszani do koœciołów, meczetów, zamków. Dodała, że w Czechach ludzie bardzo wspierali maszerujšcych, zapraszali do domów i przynosili jedzenie, ale nie przyłšczali się do marszu. "Wieczorami spotykaliœmy się z mieszkańcami i dyskutowaliœmy o sytuacji Syryjczyków i uchodŸców w Europie" - powiedziała Alboth.

Dodała, że po dotarciu do stolicy Austrii uczestnicy marszu zamierzajš zorganizować demonstrację na rzecz pokoju w Syrii. "Jesteœmy w trakcie ustalania z policjš trasy przemarszu - planujemy przejœć przez œcisłe centrum miasta" - poinformowała Alboth. Jak powiedziała, w Austrii spędzš trzy tygodnie, do Wiednia dojdš 7 lutego. "Przywita nas społecznoœć syryjska, która planuje na ten dzień organizację wieczoru syryjskiego - z syryjskim jedzeniem i muzykš, natomiast 9 lutego spędzimy noc w największym oœrodku dla uchodŸców w Wiedniu" - mówiła.

Bagaże uczestników transportowane sš samochodem, który służy także jako miejsce odpoczynku dla zmęczonych i chorych. Maszerujšcy majš także do dyspozycji duży, ogrzewany namiot, w którym - w razie potrzeby - mogš nocować.

Trasa marszu to ok. 4 tys. km.; biegnie od Berlina w Niemczech poprzez Czechy, Austrię, Słowenię, Chorwację, Serbię, Macedonię, Grecję i Turcję do Aleppo w Syrii. Uczestnicy marszu spodziewajš się dotrzeć do granic Syrii przed latem 2017 r.

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, majšcego siedzibę w Wielkiej Brytanii, od 2011 roku w walkach o kontrolę nad miastem straciło życie ok. 21,5 tys. cywilów - w samym Aleppo i wokół niego. Setki tysięcy ludzi uciekły z miasta, a wielu zapowiedziało, że do niego nie wróci w obawie przed odwetem sił rzšdowych.

Aleppo, uznawane za jedno z najstarszych nieprzerwanie zamieszkanych miast na œwiecie, było kiedyœ stolicš gospodarczš i handlowš Syrii, jej największym miastem i głównš atrakcjš turystycznš.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL