Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wojna w Syrii

Wojska Asada zajęły cytadelę w Palmirze

AFP
Siły rzšdowe prezydenta Syrii Baszara el-Asada, które weszły w czwartek do opanowanej przez bojowników Państwa Islamskiego Palmiry w œrodkowej Syrii, zajęły w pištek strategicznš starš cytadelę górujšcš nad miastem - podały różne Ÿródła wojskowe.

Z doniesień z frontu wynika, że bojownicy IS stopniowo ustępujš nacierajšcej od zachodu armii syryjskiej, wspieranej m.in. przez rosyjskie lotnictwo. Odbicie z ich ršk cytadeli, która jest najwyższym punktem w okolicy pozwalajšcym kontrolować miasto, jest dużym sukcesem sił rzšdowych w walce z Państwem Islamskim - piszš agencje.

"Nasze siły zbrojne przejęły kontrolę nad starš cytadelš w Palmirze po zadaniu poważnych strat terrorystom Daech" - podały Ÿródła wojskowe w telewizji syryjskiej, używajšc arabskiego akronimu Państwa Islamskiego. Reuters pisze o zaciekłych walkach toczonych o miasto, z użyciem moŸdzierzy, licznych nalotach, a także o co najmniej dwóch atakach bojowników z użyciem samochodów pułapek wyładowanych materiałami wybuchowymi.

Rosyjskie władze poinformowały, że od wtorku do czwartku przeprowadziły 41 nalotów wspierajšcych ofensywę lšdowš sił rzšdowych na Palmirę i zniszczyły 146 celów.

Niemniej większa częœć miasta jest wcišż opanowana przez IS. Powolne postępy sił rzšdowych tłumaczy się m.in. minami pozostawionymi przez wycofujšcych się bojowników.

Położona na pustyni starożytna Palmira (Miasto Palm) w rękach IS znalazła się w maju ub. roku. Jej odbicie będzie miało przełomowe znaczenie, otworzy bowiem drogę do opanowanej przez Państwo Islamskie wschodniej syryjskiej prowincji Dajr az-Zaur i do Rakki, będšcej stolicš samozwańczego kalifatu. Palmira jest strategicznym punktem łšczšcym wschodniš i zachodniš częœć Syrii.

Miasto jest znane z antycznych zabytków wpisanych na listę œwiatowego dziedzictwa UNESCO, z których częœć została rozmyœlnie zniszczona przez IS.

Mamun Abdelkarim, odpowiadajšcy w syryjskich władzach za muzea i ochronę starożytnoœci, powiedział AFP, że siły rzšdowe sš ok. 600 metrów od antycznych rzymskich ruin. Dodał, że wyzwolona została już tzw. dolina grobów na południowym zachodzie miasta, znana z wież grzebalnych, a także dzielnica hoteli i restauracji.

Abdelkarim zwrócił się do władz o ochronę starożytnych zabytków przed kolejnymi zniszczeniami wojennymi.

"W miarę zbliżania się do starożytnych stanowisk archeologicznych używamy mniej broni ciężkiej i artylerii, by nie zaszkodzić temu, co pozostało z ruin" - zapewniajš Ÿródła wojskowe.

Szefowa UNESCO Irina Bokowa z ulgš i zadowoleniem przyjęła wiadomoœci o rzšdowej ofensywie w Palmirze, którš nazwała "miastem męczeńskim". "Od roku plšdrowanie Palmiry było symbolem czystek kulturowych na Bliskim Wschodzie" - powiedziała.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL