Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wojna w Syrii

Syria: Cišg dalszy ofensywy przeciw dżihadystom

AFP
Po zdobyciu Palmiry syryjskie siły rzšdowe wspierane z powietrza przez rosyjskie lotnictwo kontynuujš w œrodkowej częœci kraju ofensywę przeciwko dżihadystom z Daesh. W poniedziałek walki toczyły się w pobliżu starożytnego miasta.

Wojska reżimu syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada odbiły w niedzielę z ršk dżihadystów Palmirę. Zdaniem prezydenta œwiadczy to o sukcesie strategii walki z terroryzmem stosowanej przez jego armię.

"Oswobodzenie dzisiaj historycznego miasta - Palmiry jest ważnym osišgnięciem i jeszcze jednym wskaŸnikiem sukcesu strategii stosowanej przez armię syryjskš i jej sojuszników w wojnie z terroryzmem" - mówił prezydent, cytowany przez telewizję syryjskš.

Oswobodzenie Palmiry to najważniejsze zwycięstwo reżimu Asada nad Daesh od poczštku rosyjskiej wojskowej interwencji w końcu wrzeœnia.

Kreml zapewnił, że siły wierne prezydentowi Asadowi będš nadal wspierane przez rosyjskie lotnictwo. Jednoczeœnie rosyjskie władze poinformowały, że w walkach o Palmirę nie brały udziału ich siły lšdowe. - Mówimy o wsparciu naszych samolotów. Nasze siły zbrojne nie prowadzš (w Syrii) żadnych działań na lšdzie. Po wycofaniu częœci naszego kontyngentu z Syrii, nasze jednostki lotnicze pozostajš w dwóch bazach - Tartus i Hmejmim - skšd nadal będš zwalczać grupy terrorystyczne i wspierać ofensywę armii syryjskiej - poinformował rzecznik Kremla Dimitrij Pieskow.

W poniedziałek rzšdowe media informowały, że uruchomiono działanie lotniska w Palmirze. Mogš z niego korzystać zarówno syryjskie jak i rosyjskie samoloty bojowe i transportowe.

Obecnie walki toczš się na północny wschód od miasta - podkreœla Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Z ich informacji wynika, że w Palmirze znajdujš się nadal pojedyncze grupy islamistów. Dzień wczeœniej główne siły dżihadystów wycofały się z miasta w kierunku swoich bastionów na północy i wschodzie Syrii.

Siły lojalne wobec reżimu w Damaszku, wspierane przez rosyjskie lotnictwo, rozpoczęły 7 marca ofensywę w celu odbicia Palmiry z ršk Daesh.

Położona na pustyni starożytna Palmira w rękach Daesh znalazła się w maju ubiegłego roku. Przewidywano, że jej odbicie będzie miało przełomowe znaczenie, otworzy bowiem drogę do opanowanej przez Państwo Islamskie wschodniej syryjskiej prowincji Dajr az-Zaur i do Rakki, będšcej stolicš samozwańczego kalifatu. Palmira, słynna z antycznych zabytków wpisanych na listę œwiatowego dziedzictwa UNESCO, jest strategicznym punktem łšczšcym wschodniš i zachodniš częœć Syrii.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL