Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wojna w Syrii

Delegat opozycji na rozmowy w Genewie: Baszar el-Asad musi odejść

Prezydent Syrii Baszar el-Asad
AFP
Okres przejœciowy w Syrii rozpocznie się dopiero wtedy, gdy prezydent Baszar el-Assad straci władzę lub umrze – powiedział w sobotę Mohamad Allusz, reprezentant opozycji na rozmowach pokojowych w Genewie, które majš być wznowione w poniedziałek.

Salaficki przywódca rebeliancki Mohamad Allusz jest jednym z dwóch przedstawicieli opozycji na rozmowach pokojowych w Genewie obok Asada al-Zoabiego, który przewodniczy delegacji.

"Nie ma mowy, by coœ się zmieniło tak długo, jak Baszar el-Asad i jego ludzie sš u władzy" – zaznaczył Allusz podczas sobotniej konferencji prasowej w Genewie.

Skrytykował też – jako "bezwartoœciowe i nic nie wnoszšce" – sobotnie oœwiadczenie ministra spraw zagranicznych Syrii Walida el-Mualima, który podkreœlił, że strona rzšdowa nie dopuœci do włšczenia do porzšdku obrad w Genewie kwestii przyszłych wyborów prezydenckich.

Wysoki Komitet Negocjacyjny (HNC), grupujšcy główne siły opozycji syryjskiej, zapowiedział, że w Genewie chce skupić się na utworzeniu przejœciowego organu rzšdzšcego z pełnš władzš wykonawczš.

Szef syryjskiej dyplomacji nie widzi jednak potrzeby rozważania tej kwestii. Jak zaznaczył, maksimum, o którym władze sš w stanie rozmawiać, to "rzšd jednoœci narodowej". "Jeœli opozycja będzie miała urojenia, że w Genewie przejmie władzę, której nie udało jej się przejšć w walce, to (rozmowy - PAP) zakończš się fiaskiem" – zagroził.

Mualim potwierdził, że przedstawiciele rzšdu będš uczestniczyć w rozmowach i polecš do Szwajcarii w niedzielę.

Prowadzone dwa lata temu rozmowy pokojowe w sprawie uregulowania konfliktu w Syrii załamały się, gdyż obie strony nie były w stanie porozumieć się w sprawie harmonogramu i zasięgu tematycznego rozmów; reżim w Damaszku kładł nacisk na zwalczanie terrorystów, jak okreœla on walczšcych z nim rebeliantów, podczas gdy opozycja chciała rozmawiać o rzšdzie przejœciowym.

Rozmowy pod auspicjami ONZ, które zbiegajš się z pištš rocznicš wybuchu konfliktu w Syrii, majš się toczyć w dwa tygodnie po wejœciu w życie porozumienia rozejmowego; zmniejszyło ono przemoc, lecz nie wstrzymało całkowicie walk.

Trwajšca od 2011 roku wojna domowa w Syrii kosztowała życie ponad 270 tysięcy ludzi.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL