Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wojna w Syrii

Syria: Zamachy terrorystyczne w Hims i w Damaszku. Dziesištki ofiar

EPA/PAP
Co najmniej 142 osoby zginęły w serii zamachów bombowych w Damaszku i Hims, do których przyznało się Daesh. Ponad 200 osób zostało rannych - podało syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka i miejscowe media.

Według syryjskich mediów w rezultacie czterech eksplozji na przedmieœciu Damaszku Sajida Zajnab, niedaleko szyickiego meczetu - sanktuarium, zginęły co najmniej 83 osoby. Dwaj zamachowcy samobójcy zdetonowali materiały wybuchowe, które mieli przytwierdzone do ciała. Wczeœniej w Hims wybuchy dwóch samochodów - pułapek spowodowały œmierć 57 przypadkowych osób.

W styczniu w zamachach przeprowadzonych w rejonie sanktuarium w Sajida Zajnab zginęło wskutek trzech zamachów bombowych, do których przyznało się Państwo Islamskie, co najmniej 70 osób. Sanktuarium to jest dla szyitów miejscem kultu ponieważ została pochowana tam Zajnab - córka pierwszego imama Alego, wnuczka proroka Mahometa.  Według mieszkańców niedzielne zamachy przeprowadzono w odległoœci kilkuset metrów od sanktuarium, które nie zostało uszkodzone.

W Hims zamachów dokonano w dzielnicy zamieszkałej w większoœci przez alawitów, odłamu islamu do którego należy prezydent Syrii Baszar el-Asad. Miasto, które kiedyœ nazywane było "stolicš rewolucji" przeciwko Asadowi, obecnie znajduje się w rękach wojsk rzšdowych. Były to jedne z najkrwawszych zamachów bombowych w Syrii w ostatnim okresie.

Tymczasem trwajš intensywne wysiłki dyplomatów USA i Rosji majšce na celu zakończenie pięcioletniej wojny domowej w Syrii. Sekretarz stanu USA John Kerry poinformował w niedzielę, że on i jego rosyjski odpowiednik Siergiej Ławrow osišgnęli wstępne porozumienie co do warunków rozejmu. Zastrzegł jednak, że pewne kwestie wcišż pozostajš do rozwišzania.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL