Syria: Zamachy terrorystyczne w Hims i w Damaszku. Dziesiątki ofiar

aktualizacja: 21.02.2016, 23:21

Co najmniej 142 osoby zginęły w serii zamachów bombowych w Damaszku i Hims, do których przyznało się Daesh. Ponad 200 osób zostało rannych - podało syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka i miejscowe media.

REDAKCJA POLECA
22.02.2016
MSZ Turcji: nie mamy w planach operacji lądowej w Syrii
21.02.2016
Asad gotowy do rozejmu, ale warunkowo
21.02.2016
Kerry: wstępne porozumienie z Rosją ws. warunków rozejmu w Syrii
20.02.2016
Syria: 9,5 tys. ofiar lotnictwa rosyjskiego i rządowego
Kariera.pl
Menedżer nie musi być wiecznie lojalny wobec dawnej firmy
kancelarierp.pl
Stwórz swoją umowę - szybko i profesjonalnie!

Według syryjskich mediów w rezultacie czterech eksplozji na przedmieściu Damaszku Sajida Zajnab, niedaleko szyickiego meczetu - sanktuarium, zginęły co najmniej 83 osoby. Dwaj zamachowcy samobójcy zdetonowali materiały wybuchowe, które mieli przytwierdzone do ciała. Wcześniej w Hims wybuchy dwóch samochodów - pułapek spowodowały śmierć 57 przypadkowych osób.

W styczniu w zamachach przeprowadzonych w rejonie sanktuarium w Sajida Zajnab zginęło wskutek trzech zamachów bombowych, do których przyznało się Państwo Islamskie, co najmniej 70 osób. Sanktuarium to jest dla szyitów miejscem kultu ponieważ została pochowana tam Zajnab - córka pierwszego imama Alego, wnuczka proroka Mahometa.  Według mieszkańców niedzielne zamachy przeprowadzono w odległości kilkuset metrów od sanktuarium, które nie zostało uszkodzone.

W Hims zamachów dokonano w dzielnicy zamieszkałej w większości przez alawitów, odłamu islamu do którego należy prezydent Syrii Baszar el-Asad. Miasto, które kiedyś nazywane było "stolicą rewolucji" przeciwko Asadowi, obecnie znajduje się w rękach wojsk rządowych. Były to jedne z najkrwawszych zamachów bombowych w Syrii w ostatnim okresie.

Tymczasem trwają intensywne wysiłki dyplomatów USA i Rosji mające na celu zakończenie pięcioletniej wojny domowej w Syrii. Sekretarz stanu USA John Kerry poinformował w niedzielę, że on i jego rosyjski odpowiednik Siergiej Ławrow osiągnęli wstępne porozumienie co do warunków rozejmu. Zastrzegł jednak, że pewne kwestie wciąż pozostają do rozwiązania.

POLECAMY

KOMENTARZE