Wojna w Syrii

Porozumienie USA-Rosja: Rozejm w Syrii od 27 lutego

AFP
Projekt amerykańsko-rosyjskiego porozumienia przewiduje, że zawieszenie broni w Syrii zacznie obowiązywać 27 lutego; wyłączone z niego będą ugrupowania Państwo Islamskie i Front al-Nusra - poinformowały w poniedziałek zachodnie źródła dyplomatyczne.

Źródła te podały, że obie strony uzgodniły warunki - jak to ujęto - "zaprzestania wrogich działań".

Z rozejmu wyłączone będą ataki na Państwo Islamskie i Front al-Nusra, czyli lokalne odgałęzienie Al-Kaidy.

Także zbliżona do syryjskiej opozycji telewizja Orient TV przywołała słowa przewodniczącego części opozycji, byłego premiera Syrii Riada Hidżaba o wstępnym porozumieniu w sprawie tymczasowego rozejmu w Syrii, "na podstawie międzynarodowych gwarancji".

Hidżab stoi na czele Wysokiego Komitetu Negocjacyjnego (HNC), który w poniedziałek spotkał się w Arabii Saudyjskiej, aby omówić amerykańsko-rosyjskie plany porozumienia.

W niedzielę sekretarz stanu USA John Kerry powiedział, że on i rosyjski szef dyplomacji Siergiej Ławrow osiągnęli wstępne porozumienie co do warunków rozejmu w ogarniętej od pięciu lat wojną Syrii. Zastrzegł, że pewne kwestie wciąż pozostają do rozwiązania.

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w rosyjskiej telewizji Rossija, że zostało zawarte porozumienie z USA oraz władzami Syrii dotyczące całkowitego zawieszenia broni. Ma do niego dojść o północy 27 lutego.

Putin powiedział, że uzgodnione z USA wspólne działania dotyczące zapewnienia przestrzegania rozejmu w Syrii mogą radykalnie zmienić sytuację. Dodał, że pojawiła się "realna szansa" na przerwanie przelewu krwi.

Putin mówił o tym w transmitowanym w telewizji oświadczeniu, w którym poinformował o swej rozmowie telefonicznej z prezydentem USA Barackiem Obamą. Jak przekazał, obaj zaakceptowali wspólny komunikat rosyjsko-amerykański o wstrzymaniu walk w Syrii. Zgodnie z opublikowanym przez Departament Stanu USA dokumentem wstrzymanie walk ma nastąpić od soboty, 27 lutego.

"Rosyjsko-amerykańskie ustalenia dotyczące przerwania ognia w Syrii i ich wspólna realizacja, w koordynacji ze wszystkimi krajami uczestniczącymi w Międzynarodowej Grupie Wsparcia Syrii, mogą stać się przykładem odpowiedzialnych, opartych na normach prawa międzynarodowego i zasadach ONZ działań wspólnoty międzynarodowej przeciwko zagrożeniu terrorystycznemu" - powiedział Putin.

Ocenił, że wspólne działania uzgodnione ze stroną amerykańską "mogą w radykalny sposób przekształcić kryzysową sytuację w Syrii. Pojawiła się realna szansa na to, by położyć w końcu kres wieloletniemu rozlewowi krwi i przemocy".

"Co najważniejsze, tworzone są warunki do uruchomienia autentycznego procesu politycznego, poprzez szeroki dialog wewnątrzsyryjski w Genewie, pod egidą ONZ" - dodał.

12 lutego, podczas konferencji w Monachium, udało się osiągnąć porozumienie w sprawie rozejmu w Syrii. Miał on wejść w życie w ostatni piątek, jednak zamiast przerwania walk, doszło do ich eskalacji.

 

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL