Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wojna w Syrii

Porozumienie USA-Rosja: Rozejm w Syrii od 27 lutego

AFP
Projekt amerykańsko-rosyjskiego porozumienia przewiduje, że zawieszenie broni w Syrii zacznie obowišzywać 27 lutego; wyłšczone z niego będš ugrupowania Państwo Islamskie i Front al-Nusra - poinformowały w poniedziałek zachodnie Ÿródła dyplomatyczne.

ródła te podały, że obie strony uzgodniły warunki - jak to ujęto - "zaprzestania wrogich działań".

Z rozejmu wyłšczone będš ataki na Państwo Islamskie i Front al-Nusra, czyli lokalne odgałęzienie Al-Kaidy.

Także zbliżona do syryjskiej opozycji telewizja Orient TV przywołała słowa przewodniczšcego częœci opozycji, byłego premiera Syrii Riada Hidżaba o wstępnym porozumieniu w sprawie tymczasowego rozejmu w Syrii, "na podstawie międzynarodowych gwarancji".

Hidżab stoi na czele Wysokiego Komitetu Negocjacyjnego (HNC), który w poniedziałek spotkał się w Arabii Saudyjskiej, aby omówić amerykańsko-rosyjskie plany porozumienia.

W niedzielę sekretarz stanu USA John Kerry powiedział, że on i rosyjski szef dyplomacji Siergiej Ławrow osišgnęli wstępne porozumienie co do warunków rozejmu w ogarniętej od pięciu lat wojnš Syrii. Zastrzegł, że pewne kwestie wcišż pozostajš do rozwišzania.

Prezydent Rosji Władimir Putin oœwiadczył w rosyjskiej telewizji Rossija, że zostało zawarte porozumienie z USA oraz władzami Syrii dotyczšce całkowitego zawieszenia broni. Ma do niego dojœć o północy 27 lutego.

Putin powiedział, że uzgodnione z USA wspólne działania dotyczšce zapewnienia przestrzegania rozejmu w Syrii mogš radykalnie zmienić sytuację. Dodał, że pojawiła się "realna szansa" na przerwanie przelewu krwi.

Putin mówił o tym w transmitowanym w telewizji oœwiadczeniu, w którym poinformował o swej rozmowie telefonicznej z prezydentem USA Barackiem Obamš. Jak przekazał, obaj zaakceptowali wspólny komunikat rosyjsko-amerykański o wstrzymaniu walk w Syrii. Zgodnie z opublikowanym przez Departament Stanu USA dokumentem wstrzymanie walk ma nastšpić od soboty, 27 lutego.

"Rosyjsko-amerykańskie ustalenia dotyczšce przerwania ognia w Syrii i ich wspólna realizacja, w koordynacji ze wszystkimi krajami uczestniczšcymi w Międzynarodowej Grupie Wsparcia Syrii, mogš stać się przykładem odpowiedzialnych, opartych na normach prawa międzynarodowego i zasadach ONZ działań wspólnoty międzynarodowej przeciwko zagrożeniu terrorystycznemu" - powiedział Putin.

Ocenił, że wspólne działania uzgodnione ze stronš amerykańskš "mogš w radykalny sposób przekształcić kryzysowš sytuację w Syrii. Pojawiła się realna szansa na to, by położyć w końcu kres wieloletniemu rozlewowi krwi i przemocy".

"Co najważniejsze, tworzone sš warunki do uruchomienia autentycznego procesu politycznego, poprzez szeroki dialog wewnštrzsyryjski w Genewie, pod egidš ONZ" - dodał.

12 lutego, podczas konferencji w Monachium, udało się osišgnšć porozumienie w sprawie rozejmu w Syrii. Miał on wejœć w życie w ostatni pištek, jednak zamiast przerwania walk, doszło do ich eskalacji.

 

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL