Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wojna w Syrii

Mistura: Rozejm w Syrii umożliwi szybkie wznowienie rozmów pokojowych

AFP
Specjalny wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura oœwiadczył w poniedziałek, że porozumienie o wstrzymaniu walk w Syrii uzgodnione przez Rosję i USA może sprzyjać rychłemu wznowieniu rozmów na temat politycznego procesu prowadzšcego do zakończenia wojny.

"Możemy obecnie wznowić bardzo szybko proces polityczny, który jest niezbędny do zakończenia tego konfliktu" - oznajmił Staffan de Mistura w e-mailu do agencji Reuters.

Rozmowy dotyczšce zakończenia konfliktu syryjskiego zostały zawieszone 3 lutego, gdy syryjska armia wierna prezydentowi Baszarowi el-Asadowi przy wsparciu rosyjskiego lotnictwa przełamała okršżenie wokół dwóch strategicznych wiosek na północ od Aleppo obleganych od prawie trzech lat przez siły opozycyjne.

W swym e-mailu de Mistura zaznaczył, że Syryjczycy zwracajšc się do społecznoœci międzynarodowej proszš po pięciu latach wojny o dwie konkretne rzeczy: wstrzymanie przemocy i dostęp do żywnoœci i lekarstw. Specjalny wysłannik ONZ zauważył, że spełnienie obu próœb zaczyna przybierać realne kształty.

USA i Rosja ogłosiły w poniedziałek, że wstrzymanie walk w Syrii, z którego wyłšczone majš być Daesh i Front al-Nusra, zacznie obowišzywać od soboty, 27 lutego.

Zgodnie z ustaleniami syryjski rzšd oraz sprzymierzone z nim siły i zbrojne grupy opozycyjne zaprzestanš wzajemnych ataków z wykorzystaniem wszelkiego rodzaju broni, w tym pocisków rakietowych, moŸdzierzowych czy przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Obserwatorzy ostrzegajš, że ze względu na przemieszanie się różnych formacji w Syrii ataki na ugrupowania zbrojnej opozycji mogš być kontynuowane, choć grupy te będš stronš porozumienia o rozejmie.

We wspólnym komunikacie rosyjsko-amerykańskim sprecyzowano, że prowadzone przez syryjskš armię rzšdowš, rosyjskie lotnictwo i dowodzonš przez USA koalicję ataki przeciwko Daesh i Frontowi al-Nusra w Syrii będš kontynuowane.

Zdaniem Londynu rozejm w Syrii, o którym poinformowały w poniedziałek Moskwa i Waszyngton, nie zakończy się sukcesem, jeœli Rosja i reżim w Damaszku nie zmieniš swego postępowania.

"Zwłaszcza Rosja powinna respektować rozejm i zaprzestać ataków na syryjskš ludnoœć cywilnš i grupy umiarkowanej opozycji, a także użyć swego wpływu na reżim syryjski, by uczynił to samo" - oœwiadczył w poniedziałek brytyjski minister spraw zagranicznych Philip Hammond.

Według oficjalnych danych od poczštku syryjskiego konfliktu w marcu 2011 roku zginęło ponad 260 tys. osób; kilka milionów Syryjczyków musiało uciekać z kraju przed wojnš.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL