Rosja zrezygnowała z deportacji syryjskich uchodźców po apelu NGO

aktualizacja: 26.02.2016, 22:28
Foto: AFP

Po interwencji wielu pozarządowych organizacji praw człowieka przeciwko decyzji o deportowaniu do Damaszku trzech uchodźców syryjskich rosyjskie władze zrezygnowały z wydalenia uchodźców - poinformowała w piątek przedstawicielka Amnesty International.

REDAKCJA POLECA
15.05.2016
Rosja wydali imigrantów za bitwę na cmentarzu
01.03.2016
John Kerry: Kryzys migracyjny to problem całego świata
26.02.2016
USA: Barack Obama wątpi w porozumienie w Syrii
26.02.2016
Syria: Rosja obiecała nie atakować umiarkowanej opozycji
26.02.2016
ONZ: Jest rezolucja ws. rozejmu w Syrii
kancelarierp.pl
Stwórz swoją umowę - szybko i profesjonalnie!
kariera
Wulgaryzmy w pracy niedopuszczalne, chociaż powszechne

Uchodźcy, którzy przebywali na lotnisku Wnukowo w Moskwie, zostali przewiezieni z powrotem do ośrodka tymczasowego przetrzymywania w Machaczkale, stolicy Dagestanu, skąd w środę przetransportowano ich na Wnukowo - powiedziała agencji AFP przewodnicząca rosyjskiej organizacji pozarządowej Wsparcie Obywatelskie Swietłana Gannuszkina.

Pozarządowe organizacje praw człowieka zaprotestowały w czwartek przeciwko decyzji Moskwy o deportacji.

"Deportacja uchodźców do Syrii, gdzie trwa konflikt militarny, byłaby bezprecedensowym pogwałceniem prawa międzynarodowego ze strony Federacji Rosyjskiej" - napisało Wsparcie Obywatelskie.

Europejski Trybunał Praw Człowieka, zaalarmowany przez jednego z uchodźców, zabronił Rosji w środę deportacji go do kraju. Tego samego dnia dwóm jego towarzyszom Rosja odmówiła prawa czasowego azylu.

W styczniu szef Federalnej Służby Migracyjnej (FSM) Federacji Rosyjskiej Konstantin Romodanowski poinformował, że w ubiegłym roku o azyl w Rosji wystąpiło około tysiąca Syryjczyków. Dodał, że obecnie w Federacji mieszka około 7 tysięcy obywateli Syrii.

POLECAMY

KOMENTARZE