Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wojna w Syrii

Rosja zrezygnowała z deportacji syryjskich uchodźców po apelu NGO

AFP
Po interwencji wielu pozarzšdowych organizacji praw człowieka przeciwko decyzji o deportowaniu do Damaszku trzech uchodŸców syryjskich rosyjskie władze zrezygnowały z wydalenia uchodŸców - poinformowała w pištek przedstawicielka Amnesty International.

UchodŸcy, którzy przebywali na lotnisku Wnukowo w Moskwie, zostali przewiezieni z powrotem do oœrodka tymczasowego przetrzymywania w Machaczkale, stolicy Dagestanu, skšd w œrodę przetransportowano ich na Wnukowo - powiedziała agencji AFP przewodniczšca rosyjskiej organizacji pozarzšdowej Wsparcie Obywatelskie Swietłana Gannuszkina.

Pozarzšdowe organizacje praw człowieka zaprotestowały w czwartek przeciwko decyzji Moskwy o deportacji.

"Deportacja uchodŸców do Syrii, gdzie trwa konflikt militarny, byłaby bezprecedensowym pogwałceniem prawa międzynarodowego ze strony Federacji Rosyjskiej" - napisało Wsparcie Obywatelskie.

Europejski Trybunał Praw Człowieka, zaalarmowany przez jednego z uchodŸców, zabronił Rosji w œrodę deportacji go do kraju. Tego samego dnia dwóm jego towarzyszom Rosja odmówiła prawa czasowego azylu.

W styczniu szef Federalnej Służby Migracyjnej (FSM) Federacji Rosyjskiej Konstantin Romodanowski poinformował, że w ubiegłym roku o azyl w Rosji wystšpiło około tysišca Syryjczyków. Dodał, że obecnie w Federacji mieszka około 7 tysięcy obywateli Syrii.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL