Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Wojna w Syrii

ONZ: Jest rezolucja ws. rozejmu w Syrii

AFP
O 23 czasu polskiego w piątek zaczął obowiązywać uzgodniony przez Rosję i USA rozejm w Syrii. Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję ws. wstrzymania walk - oświadczył specjalny wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura na konferencji w Genewie.

Przyjęta rezolucja zatwierdziła wstrzymanie walk i wymaga jego respektowania przez wszystkie strony. Przyjęto ją jednomyślnie na godzinę przed wejściem w życie rozejmu - pisze AFP.

De Mistura zapowiedział też, że na 7 marca zaplanowano wznowienie rozmów pokojowych mających doprowadzić do zakończenia wojny. Podkreślił jednak, iż stanie się tak pod warunkiem, że wstrzymanie walk będzie respektowane, a strony konfliktu nadal będą umożliwiały dostęp pomocy humanitarnej dla ofiar.

Stała przedstawicielka USA w ONZ amb. Samantha Power oceniła, że utrzymanie rozejmu będzie "ogromnym wyzwaniem", zwłaszcza na początku. Dodała, że wszelkie jego naruszenie musi spotkać się ze "stanowczą, skoordynowaną odpowiedzią". - Teraz mamy prawdziwą szansę, by powstrzymać przemoc i zintensyfikować naszą wspólną walkę z terroryzmem - skomentował przed Radą Bezpieczeństwa wiceminister spraw zagranicznych Rosji Giennadij Gatiłow.

Z rozejmu wyłączone zostały Daesh oraz związany z Al-Kaidą Front al-Nusra. W poniedziałkowym wspólnym rosyjsko-amerykańskim komunikacie sprecyzowano, że prowadzone przez syryjską armię rządową, rosyjskie lotnictwo i dowodzoną przez USA koalicję ataki przeciwko tym organizacjom będą kontynuowane.

Według oficjalnych danych od początku syryjskiego konfliktu w marcu 2011 roku zginęło ponad 260 tys. osób. Kilka milionów Syryjczyków musiało uciekać z kraju przed wojną.

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL