Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wojna w Syrii

ONZ: Jest rezolucja ws. rozejmu w Syrii

AFP
O 23 czasu polskiego w pištek zaczšł obowišzywać uzgodniony przez Rosję i USA rozejm w Syrii. Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję ws. wstrzymania walk - oœwiadczył specjalny wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura na konferencji w Genewie.

Przyjęta rezolucja zatwierdziła wstrzymanie walk i wymaga jego respektowania przez wszystkie strony. Przyjęto jš jednomyœlnie na godzinę przed wejœciem w życie rozejmu - pisze AFP.

De Mistura zapowiedział też, że na 7 marca zaplanowano wznowienie rozmów pokojowych majšcych doprowadzić do zakończenia wojny. Podkreœlił jednak, iż stanie się tak pod warunkiem, że wstrzymanie walk będzie respektowane, a strony konfliktu nadal będš umożliwiały dostęp pomocy humanitarnej dla ofiar.

Stała przedstawicielka USA w ONZ amb. Samantha Power oceniła, że utrzymanie rozejmu będzie "ogromnym wyzwaniem", zwłaszcza na poczštku. Dodała, że wszelkie jego naruszenie musi spotkać się ze "stanowczš, skoordynowanš odpowiedziš". - Teraz mamy prawdziwš szansę, by powstrzymać przemoc i zintensyfikować naszš wspólnš walkę z terroryzmem - skomentował przed Radš Bezpieczeństwa wiceminister spraw zagranicznych Rosji Giennadij Gatiłow.

Z rozejmu wyłšczone zostały Daesh oraz zwišzany z Al-Kaidš Front al-Nusra. W poniedziałkowym wspólnym rosyjsko-amerykańskim komunikacie sprecyzowano, że prowadzone przez syryjskš armię rzšdowš, rosyjskie lotnictwo i dowodzonš przez USA koalicję ataki przeciwko tym organizacjom będš kontynuowane.

Według oficjalnych danych od poczštku syryjskiego konfliktu w marcu 2011 roku zginęło ponad 260 tys. osób. Kilka milionów Syryjczyków musiało uciekać z kraju przed wojnš.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL