Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wojna w Syrii

Media: Możliwe operacje lšdowe Turcji i Arabii Saudyjskiej przeciw IS

PAP/EPA
Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu powiedział, że jego kraj i Arabia Saudyjska mogš rozpoczšć operacje lšdowe przeciwko Daesh na terenie Syrii - poinformowały w sobotę tureckie media.

Cavusoglu, który uczestniczył w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, oœwiadczył, że Arabia Saudyjska jest gotowa wysłać zarówno samoloty, jak i żołnierzy do tureckiej bazy Incirlik - powiadomił w sobotnim wydaniu wychodzšcy w Stambule dziennik "Yeni Safak".

"Turcja i Arabia Saudyjska mogš rozpoczšć operację (przeciw Daesh) z lšdu" - napisał dziennik powołujšc się na ministra.

Cavusoglu nie sprecyzował liczby saudyjskich odrzutowców czy żołnierzy, ani też terminu ich możliwego rozmieszczenia w tureckiej bazie, lecz powiedział, że prowadzone jest już wstępne rozpoznanie. Baza Incirlik jest wykorzystywana do walki z Daesh przez koalicję pod wodzš USA.

"Jeœli będzie strategia (przeciw Daesh), wówczas Turcja i Arabia Saudyjska będš mogły wzišć udział w operacji lšdowej" - powiedział wracajšcy z Monachium Cavusoglu.

WypowiedŸ ministra spraw zagranicznych Turcji pojawiła się w dzień po oœwiadczeniu prezydenta Syrii Baszara el-Asada, który w wywiadzie dla AFP ostro występował przeciwko Turcji i Arabii Saudyjskiej, oskarżajšc je o wspieranie "terroryzmu". Zarówno Turcja, jak i Arabia Saudyjska sš zdania, że ustšpienie Asada jest niezbędne do rozwišzania konfliktu w Syrii, gdzie niemal pięcioletnia wojna pochłonęła ponad 260 tys. istnień ludzkich, a kilka milionów Syryjczyków zmusiła do opuszczenia domów i kraju.

Tymczasem premier Turcji Ahmet Davutoglu zagroził w sobotę wszczęciem operacji wojskowej w Syrii przeciwko ugrupowaniu politycznemu syryjskich Kurdów - Partii Unii Demokratycznej (PYD), którš Ankara uważa za organizację terrorystycznš. Przed kilkoma dniami Davutoglu zarzucił temu ugrupowaniu atakowanie wraz z siłami rosyjskimi cywilów w Syrii. PYD walczy z dżihadystami z Państwa Islamskiego na północy Syrii, ale przez Ankarę jest uważana za emanację Partii Pracujšcych Kurdystanu (PKK), przeciwko której Turcja prowadzi operację militarnš.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL