Media: Możliwe operacje lądowe Turcji i Arabii Saudyjskiej przeciw IS

aktualizacja: 13.02.2016, 18:42
Foto: PAP/EPA

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu powiedział, że jego kraj i Arabia Saudyjska mogą rozpocząć operacje lądowe przeciwko Daesh na terenie Syrii - poinformowały w sobotę tureckie media.

REDAKCJA POLECA
12.02.2016
Arabia Saudyjska gotowa interweniować w Syrii
11.02.2016
Holandia przyłączy się do ataków lotniczych na cele IS w Syrii
10.02.2016
Arabia Saudyjska: Wyślemy wojska przeciwko Daesh, jeśli USA wyślą żołnierzy do Syrii
Kariera.pl
Menedżer nie musi być wiecznie lojalny wobec dawnej firmy
kancelarierp.pl
Stwórz swoją umowę - szybko i profesjonalnie!

Cavusoglu, który uczestniczył w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, oświadczył, że Arabia Saudyjska jest gotowa wysłać zarówno samoloty, jak i żołnierzy do tureckiej bazy Incirlik - powiadomił w sobotnim wydaniu wychodzący w Stambule dziennik "Yeni Safak".

"Turcja i Arabia Saudyjska mogą rozpocząć operację (przeciw Daesh) z lądu" - napisał dziennik powołując się na ministra.

Cavusoglu nie sprecyzował liczby saudyjskich odrzutowców czy żołnierzy, ani też terminu ich możliwego rozmieszczenia w tureckiej bazie, lecz powiedział, że prowadzone jest już wstępne rozpoznanie. Baza Incirlik jest wykorzystywana do walki z Daesh przez koalicję pod wodzą USA.

"Jeśli będzie strategia (przeciw Daesh), wówczas Turcja i Arabia Saudyjska będą mogły wziąć udział w operacji lądowej" - powiedział wracający z Monachium Cavusoglu.

Wypowiedź ministra spraw zagranicznych Turcji pojawiła się w dzień po oświadczeniu prezydenta Syrii Baszara el-Asada, który w wywiadzie dla AFP ostro występował przeciwko Turcji i Arabii Saudyjskiej, oskarżając je o wspieranie "terroryzmu". Zarówno Turcja, jak i Arabia Saudyjska są zdania, że ustąpienie Asada jest niezbędne do rozwiązania konfliktu w Syrii, gdzie niemal pięcioletnia wojna pochłonęła ponad 260 tys. istnień ludzkich, a kilka milionów Syryjczyków zmusiła do opuszczenia domów i kraju.

Tymczasem premier Turcji Ahmet Davutoglu zagroził w sobotę wszczęciem operacji wojskowej w Syrii przeciwko ugrupowaniu politycznemu syryjskich Kurdów - Partii Unii Demokratycznej (PYD), którą Ankara uważa za organizację terrorystyczną. Przed kilkoma dniami Davutoglu zarzucił temu ugrupowaniu atakowanie wraz z siłami rosyjskimi cywilów w Syrii. PYD walczy z dżihadystami z Państwa Islamskiego na północy Syrii, ale przez Ankarę jest uważana za emanację Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), przeciwko której Turcja prowadzi operację militarną.

POLECAMY

KOMENTARZE